Ad
Vritet udhëheqësi më i madh i ISIS, Abu Baker al Bagadi/ Trump: Diçka e madhe ka ndodhur

Vritet udhëheqësi më i madh i ISIS, Abu Baker al Bagadi/ Trump: Diçka e madhe ka ndodhur

Ad

Abu Baker al Bagadi, udhëheqësi më i madh i Isis, babai themelues i Kalifatit dhe predikuesi i tmerreve të “luftës së shenjtë” të sjellë në tepricë ka humbur jetën në enklavën e fundit luftarake kundër regjimit të Bashar Asadit.

Versionet e vdekjes së tij janë të larmishme. Njëri tregon për një bombë me precizion të lartë në strehën e tij. Por sipas një tjetri mund të ketë qenë vetë ai që ka hedhur në erë rripin e tij eksploziv për të kryer vetëvrasje dhe të mos bjerë i burgosur kur u rrethua.

Njoftimi i Trump

Duhet që vetë Donald Trump të konfirmojë lajmet dhe të sigurojë detaje të reja brenda disa orësh në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë. Ndërkohë, presidenti i Shteteve të Bashkuara ka parashikuar në një tweet: “Për të një sukses i rëndësishëm, veçanërisht pas valës së kritikës në Shtetet e Bashkuara, por mbi të gjitha nga një pjesë e madhe e bashkësisë ndërkombëtare, për shkak të vendimit të tij të papritur javën e parë të tetorit për të tërhequr trupat e tij speciale të vendosur në kufirin midis Rojaëa, Zona autonome kurde në Siri, dhe Turqi.

Kështu që Erdogan ka arritur të nisë ofensivën ushtarake dhe Rojaëa është bërë hija e vetvetes me ardhjen në rrugët e tij të ushtarëve të Damaskut të ndihmuar nga ata rusë. Që atëherë akuzat për “tradhëtimin” e kurdëve, aleatë të mëdhenj të vendeve të NATO-s në luftën kundër Isis, kanë shkaktuar vështirësi të panumërta për Trump. Aq sa shumë në ditët e fundit ai kishte vendosur të mbante një kontigjent amerikan në mbrojtje të puseve të naftës siriane në zonën e Deir al Azor kundër eventualitetit “mund të merrej përsëri nga Isis”.

Nga vinte Abu Baker al Bagadi?

Sot, Bagadi 49-vjeçar u bë i njohur në radhët e guerilanëve Sunnitë Irakë të lidhur me Al Qaeda gjatë luftimeve kundër forcave amerikane në zonën Ramadi-Falluja pas pushtimit amerikan në 2003. Lindur në 1971 në një familje të varfër nga rajoni i Bagdadit, një student i teologjisë islamike, ai gjithmonë ka dalluar për aftësinë e tij për të organizuar pasuesit e tij. I kapur, i burgosur nga amerikanët dhe i mbyllur në burgun e madh të Bukës, pas lirimit të tij ai filloi të endte komplotet e asaj që në ditët e para të korrikut 2014 nga Xhamia Al Nuri në Mosul njoftoi publikisht botës si Kalifati i tij. Ideja e tij kryesore ishte se luftimi i ekstremizmit islamik duhej t’i jepte vetes një dimension territor, duhej të kapërcente lëvizjen Al Kaeda. Ai ishte një nga promovuesit kryesorë dhe pikat ideologjike të referencës së qelizave terroriste islamike të destinuara për të goditur në botë dhe veçanërisht në Evropë.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *