Ad
Udhetimet e bleteve dhe largësia e tyre nga kosherja !

Udhetimet e bleteve dhe largësia e tyre nga kosherja !

Ad

Nje mister i madh per te gjithe bletaret dhe per bleten eshte se sa ajo largohet nga kosherja per gjetur ato cfare i nevojiten per te mbijetuar .

Sa large mund te shkoj nje blete ? Cila eshte distanca e nevojshme per te gjetur ushqimin e saj ?
Sa large mund te shkoj nje mbretereshe per tu fekonduar ? Po mashkulli ?
Keto jane kater nga pyetjet qe te gjithe bletaret kane bere ne hapat e para qe ata kishin ne kete fushe kaq delikate .

Si te gjithe , edhe une ia kam bere keto pyetje bletareve me te vjeter te cilet jane pergjigjur deri ne nje fare menyre . Le ti shohim gjerat nje nga nje . Shkencetaret thone se bletet duhet te jene te vendosura prane zonave polen dhe mjalte dhenese .
Bletet fluturojne me nje shpejtesi e cila arrin dhe 30 km per ore . Pra , nese jane te vendosura ne keto zona qe permendem me larte ato mund te bejne shume rruge per nje kohe me te shkurter .
Te gjithe e dime qe bleteve i nevojitet energji per te fluturuar . Nese ushqimi ndodhet large , nje pjese e tij konsumohet nga bleta gjate flururimit .
Si rezultate , polleni ose mjalti duhet te jene te vendosur ne nje rreth me rreze 3 km duke marre si qender te tij kosheren . Por duhet te dini se bletet mund te udhetojne dhe me tej gjate muajve qe perballen me mungesen e ushqimit , ne nje distance deri ne 8,5 km .
Thuhet , po prap nga shkencetaret se mbreteresha qe te realizoje fekondimin e plote mund te fluturoje deri ne 12 km large zgjoit ndersa mashkulli deri ne 16 km large per te arritur ne zonen e takimit dhe grumbullimit mashkullor .
Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *