Ad
U vra apo e vranë..Biznesmeni i njohur Theodoros Naçikos  u vra në një aksident trafiku të dyshimtë (video)

U vra apo e vranë..Biznesmeni i njohur Theodoros Naçikos u vra në një aksident trafiku të dyshimtë (video)

Ad

Pasi foli për ringritjen e vllehëve në greqi gjendet i vdekur në kanal.

Në një aksident automobilistik, një biznesmen i njohur Theodoros Nitsiakos, themelues i bujqësisë së shpendëve “Nitsiakos”, u vra të Premten në mbrëmje, kur ai humbi kontrollin e makinës në afërsi të fshatit Aetomilitsa, Janinë, duke rezultuar në një aksident.
Aksidenti ndodhi pak para fshatit Aetomilitsa, pak para orës 11 të natës së së Premtes, dhe banorët thonë se rrugët në zonë janë veçanërisht të rrëshqitshme për shkak të ngricës. Th. Nitsiakos ishte pa vetëdije me ndihmën e banorëve dhe më pas u dërgua nga një ambulancë në EKAB. Forcat e forta të EMAK dhe Departamenti i Zjarrfikësve Konitsa u gjetën në vend.
Kurrikula vitae
Me origjinë nga Aetomilitsa Janinë dhe lindi në 25/3/1944, Theodoros Nitsiakos studionte në Shkollën e Bujqësisë së Selanikut dhe u rikualifikua në Hollandë në studimet e zogjve.
Në 1972 ai vendosi të krijojë një njësi të vogël riprodhuese të patronëve vetëm jashtë Janinës.
Për të mbledhur fondet e kërkuara dhe për shkak se Banka Bujqësore nuk i siguroi atij të gjitha fondet e nevojshme, ai iu drejtua prindërve të tij, të cilët shisnin delet e tyre për të ndihmuar me përpjekjen.
Që nga ajo kohë, ajo ka bërë hapa të vazhdueshëm në zgjerimin e kapacitetit prodhues të kompanisë dhe gradualisht ndërtimin e një sistemi të integruar vertikal të prodhimit të pulave që përfshin mbarështimin, çeljen, majmërinë, prodhimin e shpendëve, therjen dhe përpunimin, rrjetin e shpërndarjes për të gjithë Greqinë.
Në të njëjtën kohë, kompania, duke përdorur infrastrukturën e saj në Epir dhe Maqedoni, ka qenë aktive në treg për kapjen e vezëve dhe mishave, në tregun e materialeve ushqimore dhe në prodhimin e ushqimit për të gjithë kafshët prodhuese.

Σε τροχαίο δυστύχημα σκοτώθηκε το βράδυ της Παρασκευής ο γνωστός επιχειρηματίας Θεόδωρος Νιτσιάκος, ιδρυτής της πτηνοτροφίας “Νιτσιάκος”, όταν έχασε τον έλεγχο του αυτοκινήτου κοντά στο χωριό Αετομηλίτσα Ιωαννίνων, από όπου καταγόταν, με αποτέλεσμα αυτό να πέσει σε χαράδρα.

Το δυστύχημα συνέβη λίγο πριν το χωριό της Αετομηλίτσας, λίγο πριν τις 11 το βράδυ της Παρασκευής και σύμφωνα με κατοίκους οι δρόμοι στην περιοχή είναι ιδιαίτερα ολισθηροί λόγω παγετού. Ο Θ. Νιτσιάκος απεγκλωβίστηκε χωρίς τις αισθήσεις του με τη βοήθεια κατοίκων και στη συνέχεια παρελήφθη από ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ. Στο σημείο βρέθηκαν ισχυρές δυνάμεις της ΕΜΑΚ και της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Κόνιτσας.

Βιογραφικό

Με καταγωγή από την Αετομηλίτσα Ιωαννίνων και γεννημένος στις 25/3/1944, ο Θεόδωρος Νιτσιάκος έκανε σπουδές στη Γεωπονική Σχολή Θεσσαλονίκης και μετεκπαίδευση στην Ολλανδία σε θέματα πτηνολογίας.

Το 1972 αποφάσισε να δημιουργήσει μια μικρή μονάδα αναπαραγωγής πατρογονικών ορνίθων λίγο έξω από τα Ιωάννινα.

Προκειμένου να συγκεντρώσει τα απαιτούμενα κεφάλαια και επειδή η Αγροτική Τράπεζα δεν του εξασφάλιζε το σύνολο της απαραίτητης χρηματοδότησης, απευθύνθηκε στους γονείς του, οι οποίοι πούλησαν τα πρόβατα τους για να συνδράμουν στην προσπάθεια του.

Έκτοτε πραγματοποιούσε συνεχή βήματα προόδου διευρύνοντας την παραγωγική ικανότητα της επιχείρησης και χτίζοντας σταδιακά ένα κάθετα ολοκληρωμένο σύστημα παραγωγής προϊόντων κοτόπουλου που καλύπτει την αναπαραγωγή, την εκκόλαψη, την πάχυνση, την παρασκευη πτηνοτροφών, τη σφαγή και μεταποίηση, το δίκτυο διανομής για όλη την Ελλάδα.

Παράλληλα, η εταιρεία εκμεταλλευόμενη τις υποδομές της σε Ήπειρο και Μακεδονία δραστηριοποιήθηκε έντονα στην αγορά των αυγών εκκολάψεως και νεοσσών, στην εμπορία πρώτων υλών ζωοτροφών και την παραγωγή ζωοτροφών για όλα τα παραγωγικά ζώα.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *