Ad
Ty të lumtë o Tufzi që thua çtë dojë qefi – Nga Genta Kaloçi

Ty të lumtë o Tufzi që thua çtë dojë qefi – Nga Genta Kaloçi

Ad

Një bravo të fortë për ty tufa, siç ke emrin je edhe ti. Mirë ua bën kur gjen shesh bën përshesh me këta 200 apo 300, për mendimin tim modest je kursyer tufa. Një sugjerim herë tjetër mos u trego kaq zemërgjerë, futi në lista 3 milion shqiptarë, merri emrat gati nga gjëndja civile mos lër ndonjë pa përmendur dhe futi në llista të zeza se e meritojnë. Ti bësh që ç’ke me të e tua lërosh fenë këtij populli trapaton. Bëji të gjithë dhe pinjollët e tyre që ju kanë votuar majtas, djathtas, anash, qendër, para, mbrapa për hir të postit, punës, parave, pushtetit, që të hidhni shurrën përpjetë ti dhe të tjerë si ti në pd, ps, lesheli.
Tufa bravo për punën kolosale që bën duke ja nxjerrë themelet shpive tona pa taban e pa kollona. Ti s’ke faj, ti je maja e ajsbergut me mut i këtij populli të zhytur në fekale, që ka vënë në pushtet e institucione sërrën tuaj prej tre dekadash.
Ju lumtë që punoni natë e ditë të na qisni sytë nga vëndi. Unë s’e kuptoj pse ankohen, kjo është mëse normale pas kaq dekadash shtrëmbërimesh kjo listë është përfundimi i ushtrimit eksperimental në kurriz të kombit shqiptar. Kaq e thjeshtë, eksperimenti i luftës së dytë tregoi se s’mund të ketë tre rrugë, por vetëm dy, o je me humbësit e krimit universal nazifashizmin ose me fitimtarët e vlerave njerëzore dhe komunistët. E gjithë e majta shqiptare në të gjitha trevat pas këtij lajmi ti pij lëngun tufës, saliut, likes, lulushit, pabrekses me shokë e shoqe që votoni fashistat e rinj sa t’ju haj dora. Sipas meje dhe realitetit, këto janë pak që ju bëjnë, meritoni më shumë të vuani. Fundja me kokat që keni t’ju a pijnë gjakun me pipëz sërish edhe kjo gjetje nuk është çudi fare dhe aspak për keqardhje, sepse e sollët vetë situatën në këtë gjëndje të tanishne. Jeta i ka inat ankesat, justifikimet, qarjet, qurravitjet, përkundrazi të fut shqelmin nga ana tjetër dhe grushtin turinjve.
Eh, meqse jeni të paaftë të mbroni veten, atëherë tufën dhe tufat i keni peshqesh nga shejtanlliku, naiviteti, djallëzia, babëzia, lakmia juaj. Mos u ankoni se s’i plas askujt, sidomos jeta s’e rruan fare për ju të paaftët.
Tufa, ti vazhdo nxirri ujë të zi të gjithëve se, kur s’janë për veten në aspekt të gjërë sipas vlerave themelore, s’janë as për ju fashistat, që të fusni shqelmin në çdo rast që ju jepet. Kur ti thërrasin mëndjes që e shitën veten me çmim të lirë te ju në 30 vjet tani kthesa e tyre s’pi më ujë se çmimet ndryshojnë dita ditës në tregun e lirë kapitalistofashist.
Ty të heq kapelen se e ke bërë fiks si burrat e mbrojte babain tënd horr së bashku me kryehorrat që kemi në pushtet fundja tregove qëndrueshmëri gjenetike pa ndryshuar atë çfarë jeni.
Ju nuk e tradhtuat as farën, as veten, në kundërshtim me të majtët, që reklamohen si të tillë (dëshmorë, veteranë) shitën edhe të parët, edhe vlerat edhe veten, me bishtin ndër shalë, këta e meritojnë hurin dhe jo vetëm!
Çfarë mund të presësh nga këta individë që vjedhin e hanë akoma pensionet e realizmit socialist, vjedhin e tjetërsojnë pronat e popullit si pronarë të mëdhenj të aristokracisë brekushiane.
Çfarë mund të presësh nga individë që votojnë fashistat pd, ps, lesheli dhe bëjnë propagandën e tyre duke përfituar pensione si veteranë dhe dëshmorë ndërkohë që janë të gjithë neofashistë.
Të lumtë që i demaskon të gjithë këta emra ku pinjollët e tyre kanë zaptuar çdo qelizë të këtij vendi dhe akoma përfitojnë nga Enveri, puna, lufta, vepra e tij, por që për hir të përfitimeve nuk e kanë nderuar për rolin si Komandant e udhëheqës nga frika se mos u hiqej llokma e kapitalit, posti, privilegjet, karriera, pasuritë.
Ju lumtë ajo dorë për këtë xhest hyjnor ndaj këtij populli, se më në fund po ua tregoni dhëmbët se si jeni ju fashistat langove, servilëve, pseudokomunistëve, që i kanë bërë dëm në bashkpunim me ju vetes, këtij vendi, kombi, shteti.
Ju lumtë që ia dhatë drurin shumëdimensional siç e kishin hakun edhe për ne që s’mundim tua japim dot për shumë arsye teknike.
Ju falenderojmë për këtë nder që na bëtë. Me një gur rrëzuat shumë zogj. Bravo, të parët tuaj kriminela janë shumë krenarë për ju.
Më dëgjo mua, futju me normë, plotëso llistat me të gjallë e të vdekur, se ka ardhur koha juaj. Të majtët le të votojnë fashistat e rinj për një tas çorbë të hidhur që e hëngrën 30 vjet me familjarët, por që do fillojnë ta vjellin këtej e tutje.
Mos hezito, futju e sheshoi të gjitha se Krishti do i rindërtoj brenda tre ditëve. Futi fadromën e merri të gjithë përpara, meqse s’ka ngel Burrë e gjak shqiptari në këtë tokë pas 85ës.
Taku flet pas lufte, sikur s’ka qënë këtu, por ky bashkë me monën e lulushin, (saliu vdiq rahmet pastë), kanë zbritur nga marsi dhe njihen tani me realitetin vendas. Ky shyqyr u kujtua, i erdhën trutë në vend, sepse i kishte lënë dhëntë në kullotë të lirë dhe pasi erdhi bariu me bareshën nga 2 prill 2014 kanë filluar të drejtohen për nga stani. Në rastin e këtij duhet të përmendim edhe faktin se i trokiti vdekja fizike ligjore dhe politike. Më mirë vonë sesa kurrë.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *