Ad
Trump i bën thirrje Italisë të largohet nga Bashkimi Evropian

Trump i bën thirrje Italisë të largohet nga Bashkimi Evropian

Ad

Donald Trump përpiqet edhe me Italinë. Pjesërisht nuk arriti ta sillte menjëherë Mbretërinë e Bashkuar, e cila po përgatitet të largohet nga Bashkimi Evropian, në anën e saj tregtare dhe kërcënoi Londrën për mos përfundimin e një marrëveshje bilaterale me Shtetet e Bashkuara në rast të një parlamenti po të marrëveshjes për Brexit arriti në mesin e presidentit të komisionit të BE-së, numri një i Shtëpisë së Bardhë mendon se Roma do të ishte më mirë nëse ai largohej nga Evropa: Gjatë një interviste për shtyp me liderin e partisë Brexit, Nigel Farage, Trump, për marrëveshjen midis Brukselit dhe Londrës, i cili në fakt vonon daljen e Mbretërisë së Bashkuar dhe krijon një bashkim doganor gjithsesi, ai i tha Farage: “Ju jeni bllokuar nga BE ashtu si vendet e tjera. Italia dhe shtetet e tjera gjithashtu do të ishin shumë më mirë pa Bashkimin Evropian. Por nëse këto vende duan të qëndrojnë në BE, kjo është në rregull. “Fjalët pasuan, megjithatë, nga një ftesë e qartë drejtuar në përgjithësi të gjithë palëve të interesuara për ta mbledhur atë:” Dije që në Evropë njerëzit me të cilët është shumë e vështirë të negociosh qeverisjen, ndërsa me mua do të ishte gjithçka më lehtë: ne do të bënim një marrëveshje të madhe tregtare menjëherë “, tha Trump. Kjo padyshim që do të bënte një hit të madh nëse ai mund të ndante fatet e Romës dhe Londrës nga ato të Brukselit dhe t’i lidhë ato edhe më shumë me interesat politike dhe tregtare të Uashingtonit. Ajo që është e sigurt është se Presidenti amerikan nuk ka folur kurrë për këtë me qeverinë e Romës apo me Presidentin e Republikës Sergio Mattarella, të marrë në Uashington në fillim të tetorit, as nuk është diskutuar zyrtarisht me Kryeministrin, Giuseppe Conte dhe në rasti i vizitës së sekretarit të shtetit Mike Pompeo në Itali. Fakti është që dalja nga BE, ose të paktën nga euro, ishte një nga betejat Lia e Ligës dhe gjithashtu e M5-ve, të cilët në muajt e parë të qeverisë së verdhë-jeshile dhe gjatë fushatës elektorale që i parapriu lindjes së atij ekzekutivi, u përpoqën të nisë Paolo Savona, ekonomist Eurosceptik dhe në kundërshtim me monedhën e vetme, si Ministër i Ekonomisë. Operacioni i bllokuar më pas nga Mattarella, i cili vuri veton në emrin e Savonës, tani president i Consob. Tani është vetë Trump që e merr fushën në mënyrë të hapur. Sidoqoftë, me kujdes, siç tregohet nga shprehja “por nëse këto vende duan të qëndrojnë në BE, kjo është në rregull” e shqiptuar nga presidenti amerikan gjatë intervistës me faringun. Ajo që është e sigurt është se udhëheqësi i manjatit të SHBA nuk e ka pëlqyer liderin e Italia Viva, Matteo Renzi, i cili deklaroi përmes Facebook: Presidenti Trump thotë në radio se Italia do të ishte më mirë jashtë Bashkimit Evropian. Jam krenar për identitetin tim italian, për zemrën time fiorentine, për rrënjët e mia. Por jam po aq krenar që jam qytetar evropian. Ata që duan Italinë jashtë Evropës nuk e dëshirojnë të mirën e vendit tonë ”.

BURIMI INFORMAZIONIT

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *