Ad
Tete rreshta nga arkiva origjinale gjermane , dhe tete me dy nga nje bir partizani 17 vjecar

Tete rreshta nga arkiva origjinale gjermane , dhe tete me dy nga nje bir partizani 17 vjecar

Ad

Nga Agim Cani – Tete rreshta nga arkiva origjinale gjermane , dhe tete me dy nga nje bir partizani 17 vjecar per bije e nipa ballistesh qe nuk kane mesuar nga Historia…

Po ta perktheje kete copes arkiv gjermane , keni esencen e Luftes Antifashiste Nacional clirimtare ne Shqiperi.

…trupat gjermane jane sulmuar nga komunistet.
Pra gjermanet kane qene pushtues
Kane luftuar me partizanet.

….jane vrare dy ushtare gjermane.
Arkivat serioze perendimore thone qe ne Shqiperi gjate luftes se dyte Boterore jane vrare 26 594ushtare italian dhe gjerman.
Jane vrare 2500 ushtare gjermane , nga te cilet 1700 jane gjetur.

…me pas thuhet te ndihmuar nga nacionalist shqiptare ( balliste) kane nxjere nga burgu kater komuniste shqiptare dhe i kane pushkatuar .
Ne arkivat gjermane thuhet germe per germe se ne aksionet kunder partizaneve , trupat gjermane kane qene te paraprire nga forca shqiptare nacionaliste ( balliste e mbeturina te tjerra kedisoj )
Bile ka raste qe aksione te vecanta i kane bere vehte , si ne rastin e vrasjes se Jordan Misja, Branko Kaida dhe Perlat Rexhepi.
Perlatin e vrane perseri ndyresirat e pas 90 – tes kur ja rezuan monumentin.

Une vetem perktheva nje Dokument arkivor gjerman.
Historia eshte me Babain tim , partizanin 17 vjecar, birin e njeriut me te pasur te Krahines se Martaneshit.
Historia eshte me partizanet e Luftes Antifashiste Nacional clirimtare ne Shqiperi , qe shpetuan kete Shqiperi gjeografike qe kemi sot.

Histeria mizantrope meskine primitive hakmarrese dhe antishqipetar e ketyre 30 viteve do mbaroje nje dite.
Dhe njerzit ne qetesi do shohin qe koha de nxori Qemal Stafa , Margarita Tutulani dhe Vojo Kushi eshte dhe mbetet kohe e Arte e Historise se shqipetarise dhe Shqiperise…

🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *