Ad
Testamenti i kryeshqiptarit Enver Hoxha

Testamenti i kryeshqiptarit Enver Hoxha

Ad

Testamenti i kryeshqiptarit Enver Hoxha, që mbas 100 vjetësh (nga data e mbishkrimit) do të studjohet, shqyrtohet e do të analizohet qetësisht veprimtaria politike dhe roli patriotik i Enver Hoxhës nga historianët politologë!
“Herë pas herë, e kohë pas kohe, armiqtë e kombit shqiptar do të shfaqen në forma e projekte të ndryshe me qëllimin e vetëm; -ç’kombtarizimin e popullit shqiptar, duke përdorur metaforizma pesimiste dhe diskreminuese ndaj popullsis shqiptare në të gjitha trevat shqipfolse, duke i paraqitur shqiptarët si primitiv të pa-civilizuar, të pa-qytetëruar, si të pa-aftë për shtet-komb formues.
Nëse ne shqiptarët do ta pranonim këtë ide dashakeqe, kjo do të ishte fillimi i vetvrasjes kombetare!”
Pse Enver Hoxha kishte shfaqur rezervat e veta ndaj termit “Kosova Republikë”?
Enver Hoxha është treguar shumë i kujdesshëm në vendimarrjet ndaj shqiptarëve të Kosovës, më shum një këshillues vllazëror, duke i dhënë gjitherët të drejtën absolute shqiptarëve të Kosovës për vetvendosje, por dëshira dhe projekti i tij politik dhe patriotik ishte Shqipëria Etnike.
Mos vall Enveri i paraprinte një situate të tillë që tashmë është krijuar në Kosovë me tendecën e krijimit të një kombi të ri në ballkan; -” kombi kosovar” ?!
Realitet i hidhur:
Në Kosovë jan shuar zërat për bashkim kombëtar!.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *