Ad
Tërmeti/Praktikisht duhet të çlirohemi nga ankthi që kjo mund të përsëritet

Tërmeti/Praktikisht duhet të çlirohemi nga ankthi që kjo mund të përsëritet

Ad

Nga Arian Nikaj/Në Itali në vitin 2016 pati një seri tërmetesh të vogla pas tërmetit 6.2 ballë. Por pas tre muajsh pati një tërmet të madh 6.5 ballë”.
Kjo sipas portalit britanik Daily Mail,që ka intervistuar Dr. Brian Baptie, një nga sizmiologët e njohur në Angli i cili tha se tërmetet në Shqipëri, Bosnje dhe Kretë të Greqisë janë pjesë e të njëjtit grumbull tërmetesh.
Ky fakt e bën gati të pamundur nga pikpamja statistikore mundësin që të bieri një tërmet tjetër më i fort sipas rastit të Italisë për faktin që jemi në të njëjtën zonë dhe rasti që të përsëritet një më i madh është vetëm 4% pra rasti i përsëritjes së fenomenit në të njëjtin vend pothuajse për shka të afërisë gjeografike dhe në të njëjtën pllakë tektonike e largon shumë si mundësi
Praktikisht duhet të çlirohemi nga ankthi që kjo mund të përsëritet.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *