Ad
Të fillojnë urgjent negociatat Presidentja e Komisionit Europian mbështet Shqipërinë dhe M.Veriut: Të fillojnë negociatat, rregullat e reja të mos zbatohen për dy vendet

Të fillojnë urgjent negociatat Presidentja e Komisionit Europian mbështet Shqipërinë dhe M.Veriut: Të fillojnë negociatat, rregullat e reja të mos zbatohen për dy vendet

Ad

Presidentja e Komisionit Europian mbështet Shqipërinë dhe M.Veriut: Të fillojnë negociatat, rregullat e reja të mos zbatohen për dy vendet

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen

Me tone të ashpëra Presidentja e Komisionit Europian mbështet Shqipërinë dhe M.Veriut: Të fillojnë negociatat, rregullat e reja të mos zbatohen për dy vendet

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen ka shprehur me tone të ashpëra sërish mbështetjen e saj dhe të institucionit që ajo drejton për hapjen e negcoiatave me BE, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Von der Leyen u ka thënë gazetarëve se sapo të përfundojnë zgjedhjet për përbërjen e Komisionit Europian, duhet të nisin patjetër negociatat me dy vendet sepse sipas saj është në interesin e BE që vendet e Ballkanit Perëndimor të jenë afër unionit.

“Me tone të ashpëra ajo ka folur : Jam plotësisht e bindur se është në interesin tonë strategjik të fusim vendet e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian. Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria meritojnë të fillojnë negociatat. Ne kërkuam shumë nga këto vende. Tani të gjithë në Këshillin e BE duhet të binden”, tha presidentja e KE.

Gjithashtu, Ursyla von der Leyen ka kërkuar që rregullat e reja për hapjen e negociatave të mos zbatohen për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Unë mirëpres faktin që procedurat e zgjerimit janë në tryezë. Është e drejta e Këshillit. Por për këto dy vende, për të cilat ne kemi nxitur reforma të thella dhe transformuese, rregullat që u kemi dhënë më parë nuk duhet të ndryshojnë”, është shprehur presidentja e KE Ursyla von der Leyen

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *