Ad
Sigurisht, ajo kohe mund te kete pasur shume te meta, por kurrsesi kaq shume sa sot

Sigurisht, ajo kohe mund te kete pasur shume te meta, por kurrsesi kaq shume sa sot

Ad

Sigurisht, ajo kohe mund te kete pasur shume te meta, por kurrsesi kaq shume sa sot.

Sot diskutohet jeta; djali vret babe e nene, vellai vellane, e te tjera bastardime familjare. Sot, vajzat shqiptare kane mbushur rruget e botes si prostituta dhe droga shqiptare bene kerdine ne lajmet e botes.

Enver hoxha na siguronte shtetin, kufinjte, jetën, punën e përhershme, shtepine, shkollën pa leke te nivelit te larte studimor; spitalet falas, sherbimet shteterore pa leke, dhe askush nuk paguante taksa. Nuk kishim stres, buka s’na mungonte, cdo gje bio. Kurre nuk i shkonte ndermend femijes të vriste nenen e babën as të vriste veten nga streset qe ne adoleshence. Humorin e kishim në nivel të lartë; atdhedashuria, dinjiteti dhe personaliteti si mungonte askujt. Ishim popull krenar e punetor.

Njerëzit që jetojnë me djersën e vet e duan ate sistem dhe jo parazitet, mashtruesit, hajdutet e kriminelët që nuk duan shtet dhe nuk duan rregull.

Po kishim ujë o vëllezër që pihej, edhe ai që mbushej në rrugë…

Po shihja me fëmijët filmin “Duaje emrin tënd” dhe më pyesin: ka patur trena të tillë në Shqipëri?

Mu desh t’i sqaroja se nuk është e sajuar por është e vërtetë.

Mirë që kemi të dokumetuara në filma, ndryshe do thuhej se asgjë s’ka ekzistuar ne ate kohe…apo kjo është arsya që duan te mos shfaqen filmat shqiptarë!?.

Tani derdimenet dhe te perdalet kenaqen me bythen e Çiljetes, “zogun” e Tunes e Ilda Bejlerit; “spektaklet” familje-perçarese te Arditit, Veres e E. Çobanit, vrasjet e vetevrasjet “pa dashje” per nje fjale goje; ushtrimin e sporteve bashkekohore si lloto e kazino, muziken e kazanoidëve Noizy e Stresi dhe pacavureve antikombetare qe krijoi monstra me emrin demokraci.

Kane filluar ne mase te madhe percarjet dhe urrejtja fetare mes shqiptareve. Te krishteret i quajne turq e arab myslimanet nderkohe qe myslimanet i quajne greek, serb e rus te krishteret, dhe shqiptari i vertete nuk dihet se kush eshte ne kete toke te pazot.

Vetem nje gje gje nuk arriti ta “realizonte” regjimi socialist: premtimin per te “ngrene” bar.

Me ndihmen e pakusyer te “aleateve” tane perendimore, ky u realizua qe ne vitet e para te “pluralizmit” bastard dhe antikombetar: bari tanime “pihet” nga te gjitha shtresat pa diskriminim!

LIRI POPULLIT, VDEKJE TRADHETAREVE. ✊✊✊

Muharrem Xhafa

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *