Ad
Një tërmet me magnitudë 7.1 ka tronditur një zonë të shkretë të Kalifornisë së Jugut

Një tërmet me magnitudë 7.1 ka tronditur një zonë të shkretë të Kalifornisë së Jugut

Ad

Një tërmet me magnitudë 7.1 ka tronditur një zonë të shkretë të Kalifornisë së Jugut, thonë sizmiologët amerikanëtërmeti më i fuqishëm në dy dekatat e fundit në zonë.

Ai goditi në thellësi të cekët 0.9 km dhe epiqendra e ishte afër qytetit të Ridgecrest, rreth 240 km në veri-lindje të Los Anxhelosit.Një tërmet me magnitudë 6.4 goditi të njëjtin rajon të enjten në një thellësi gati 11 km.

Sizmologu Dr Lucy Jones tha se tërmetet mund të vazhdonin.

“Kjo është një sekuencë tërmeti,” tha ajo në një konferencë shtypi. “Do të vazhdojë.”

“Çdo tërmet e bën një tjetër tërmet më të mundshëm,” shtoi ajo.

Cili është dëmi?

Deri më tani, nuk ka pasur njoftime për vdekje apo dëmtime të mëdha.

Departamenti i Zjarrit i Los Angeles tha se askush nuk ishte vrarë apo plagosur. Një deklaratë pas tërmetit të fundit tha se autoritetet nuk kishin parë “asnjë dëm të madh infrastrukturor” pas një investigimi të qytetit.

Megjithatë, ka pasur njoftime për ndërprerjet e energjisë lokale dhe dëmtimet pas tërmetit të ri. Një zëdhënëse për Departamentin e Zjarrit të Qarkut Kern tha se kishte marrë raporte të shumta për lëndime dhe zjarre.

Zyrtarët thanë se ishte ende e paqartë se sa është dëmi i shkaktuar dhe sa njerëz janë plagosur në shtet.

“Ishte e fikshme plako dhe nuk ka përfunduar ende”, tha një banor për Los Angeles Times.

Tërmeti i të enjtes shkatërroi disa shtëpi në rajon.

Çfarë dimë ne për tërmetin e ri?

Ai goditi në orën 20:19 lokale të premten (03:19 GMT të shtunën), tha US Geological Survey (USGS).

Ka njoftime për zjarre dhe dëmtime në Ridgecrest, raporton Los Angeles Times, duke cituar zyrtarët e emergjencave lokale.

Pas ngjarjes së së enjtes, sizmologët kishin paralajmëruar se tronditjet mund të vazhdonin për një periudhë të gjatë kohore.

Jessica Kormelink, banor i Ridgecrest, tha për agjencinë e lajmeve AFP se toka nuk ndalej gjatë tronditjes për një kohë të gjatë.

“Unë nuk jam rehat brenda,” tha ajo.

Kalifornia është e prirur për tërmetet për shkak të pllakave tektonike.

Dr Jones tha për Los Angeles Times se ky faj mund të ishte deri në 30 milje të gjata.

“Faji po rritet,” tha ajo. “Ne shkatërruam një copë në tërmetin e parë … dhe ne kemi shpërthyer më shumë tani”.

Gabimi i San Andreas është më i madhi, duke shtrirë rreth 1.200 km nëpërmjet shtetit.

Tërmeti ngre frikën e tjetri më të madh

Nga Peter Bowes, korrespondent i BBC në Amerikën e Veriut

Kaliforniasit janë në gatishmëri të përhershme për ‘tërmetin e madh’, një tërmet katastrofik që sizmologët thonë se është i mundshëm.

– por ata kanë nervozuar nervat, kohë e madhe.

Me një lojë baseball në zhvillim në stadiumin Dodger, në qendër të LA, njerëzit ikën nga vendet e tyre ndërsa ndërtesa filloi të dridhej – megjithëse lojtarët, dukshëm të pavëmendshëm ndaj asaj që po ndodhte, vazhduan lojën.

Kjo ngjarje shërben si një thirrje për zgjimin e banorëve të zonave me popullsi të dendur, si Los Anxhelos, se është vetëm çështje kohe para se të godasë faji i fuqishëm i San Andreas. Një madhësi prej 7,0 ose më e lartë do të shkaktonte vdekjen dhe shkatërrimin e përhapur

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *