Ad
SHBA ka paralajmëruar se zgjedhjet e këtij fundjavë në Shqipëri duhet të lejohen të shkojnë përpara paqësisht

SHBA ka paralajmëruar se zgjedhjet e këtij fundjavë në Shqipëri duhet të lejohen të shkojnë përpara paqësisht

Ad

SHBA ka paralajmëruar se zgjedhjet e këtij fundjavë në Shqipëri duhet të lejohen të shkojnë përpara paqësisht, përndryshe opozita e vendit do të klasifikohet si një “organizatë e dhunshme”.

Paralajmërimi jashtëzakonisht i fortë vjen vetëm përpara zgjedhjeve të rëndësishme lokale të dielën, të cilat do të bojkotohen nga Partia Demokratike e opozitës.

Zëvendësshefi i Misionit të Ambasadës Amerikane në Shqipëri, Daniel Koski, tha: “Çdo akt dhune nga sot në 1 korrik, do të detyrojë Departamentin e Shtetit të SHBA që t’ju klasifikojë si një organizatë e dhunshme”.

Mesazhi i tij i ashpër kishte për qëllim partinë opozitare të PD, e fajësuar për shkaktimin e problemeve në vend si brenda dhe jashtë vendit.

Pavarësisht bojkotit – dhe një përpjekje nga Presidenti shqiptar Ilir Meta për t’i anulluar ato – zgjedhjet komunale do të shkojnë përpara këtë të dielë. Përpjekja e Presidentit Meta për të anulluar zgjedhjet u përmbys nga Kolegji Zgjedhor.

Gjatë disa muajsh, opozita ka organizuar protesta, disa prej të cilave kanë përfunduar me dhunë. Kanali televiziv shqiptar Top Channel tani ka raportuar se opozita është paralajmëruar nga Departamenti Amerikan i Shtetit se nëse dhuna vazhdon PD do të klasifikohet nga SHBA si një organizatë e dhunshme.

Për diplomatin e BE-së thuhet: “Kjo është një deklaratë shumë serioze dhe vetëm njëra poshtë që të klasifikohet si një organizatë terroriste”.

Shqipëria është tronditur nga trazirat politike për muaj dhe kthesa e fundit erdhi kohët e fundit kur kryeministri i saj Socialist Edi Rama ka një bisedë telefonike me Ambasadorin e SHBA Philip T. Reeker, Ndihmës Sekretari për Euroazinë në Departamentin e Shtetit të SHBA.

Sipas Top Channel të Shqipërisë, ambasadori Reeker këmbënguli që zgjedhjet të vazhdojnë më 30 qershor, një pozicion që mbahen vazhdimisht nga SHBA dhe të tjerët.

Reeker tha se SHBA po ndjekin zhvillimet në Shqipëri “shumë afër”.

Të enjten e kaluar, Daniel Koski foli drejtpërdrejt me Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, liderët e partive opozitare në Shqipëri.

Një zyrtar amerikan në Shqipëri i tha kësaj uebfaqeje: “Mesazhi që u ishte dhënë atyre ishte shumë i qartë: Çdo akt dhune nga sot në 1 korrik do të detyrojë Departamentin e Shtetit të SHBA që t’ju klasifikojë si një organizatë e dhunshme”.

Klasifikimi amerikan për organizatat e dhunshme renditet vetëm nën atë që lidhet me organizatat terroriste.

Një klasifikim i tillë ndikon drejtuesit dhe anëtarët e një organizate pasuritë e të cilave mund të konfiskohen dhe llogaritë e tyre bankare të bllokuara. Mund të përfshijë gjithashtu ndalesa të udhëtimit dhe do të prekte drejtpërsëdrejti ata në poste publike ose në biznes.

Opozita ka kërcënuar të parandalojë fizikisht votimin e së dielës. Javën e kaluar, mbështetësit e opozitës dëmtuan kutitë e votimit dhe dokumentacionin tjetër zgjedhor për të parandaluar votimin në disa rrethe të mbajtura nga opozita.

Kryeministri Rama, pavarësisht nga trazirat dhe bojkotet, ka premtuar se do të vazhdojë ende me zgjedhjet e së dielës.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha se partia e opozitës nuk mund të tërhiqej nga votimi, duke pohuar kështu vlefshmërinë e anketës.

“Vendimi i Kolegjit, i cili është organi më i lartë gjyqësor në Shqipëri për çështjet zgjedhore, konfirmoi vendimin që vendosi dekretin e Presidentit shqiptar për të anulluar pavlefshmërinë e 30 qershorit (zgjedhjeve)”, tha Denar Biba, nënkryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, u tha gazetarëve këtë javë.

Partia Socialiste e Ramës, që ka filluar një proces të gjatë për të rrëzuar presidentin mbi dekretin e tij, e mirëpriti vendimin si një fitore.

“Kolegji ka folur, të gjitha partitë duhet të respektojnë vendimin e saj”, u tha gazetarëve Taulant Balla, udhëheqësi i deputetëve socialistë.

Megjithatë, opozita, e cila po bojkoton zgjedhjet dhe mbajnë protesta javore kundër Ramës, u tërhoq nga lëvizja, duke thënë se ende do të nderojë dekretin presidencial.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara e kanë quajtur qeverinë të ligjshme dhe i kanë kërkuar opozitës që të kthehet në parlament dhe të marrë pjesë në zgjedhjet lokale.

“Objektivi i deklaruar i opozitës për të bërë më të fortë demokracinë e Shqipërisë është në kundërshtim me dhunën që aktualisht po kryen protestuesit”, tha në një deklaratë të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara.

Opozita po mban protesta që nga mesi i shkurtit, duke akuzuar zyrtarët qeveritarë për korrupsion dhe vjedhjen e votave në zgjedhjet parlamentare dy vjet më parë.

Rama, megjithatë, tha se qëllimi kryesor i opozitës është të prishin përpjekjet e vendit për të nisur negociatat e anëtarësimit në BE.

Javën e shkuar, BE shtyu fillimin e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pavarësisht paralajmërimeve, një vonesë mund të dëmtojë përpjekjet e reformave dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit.

LEXONI LAJMIN E SAKTË TË REPORTERIT EUROPIAN

https://www.eureporter.co/frontpage/2019/06/26/us-wants-upcoming-elections-in-albania-to-proceed-peacefully/

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *