Ad
Salvini mbetet në opozitë, njofton protestë të madhe antiqeveritare

Salvini mbetet në opozitë, njofton protestë të madhe antiqeveritare

Ad

Lideri i Legës në Itali, Matteo Salvini pasi mbeti në opozitë ka paralajmëruar një protestë në 19 tetor.

“Më 19 tetor në Romë, një ditë e madhe e krenarisë italiane”, tha ai gjatë një komunikimi live në Facebook.

“Do të jetë dita e krenarisë së shumicës së zellshme, e cila nuk do të bëjë rrëmujë, por kush dëshiron një qeveri që nuk lind natën në Paris ose Bruksel dhe që shpërblehet për këtë,” tha ai.

Matteo Salvini, nuk do ta çojë delegacionin në konsultimet me kryeministrin Giuseppe Conte. Në 10.30 do të jenë vetëm dy drejtuesit e Dhomës dhe Senatit, Riccardo Molinari dhe Massimiliano Romeo.

Presidenti italian Sergio Mattarella ngarkoi Giuseppe Conten me detyrën e Kryeministrit për krijimin e qeverisë së re të koalicionit 5 Yje-PD

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *