Ad
RRETH 40 VJET RIPRODHIM IN VITRO OSE “BEBET EPRUVETA”

RRETH 40 VJET RIPRODHIM IN VITRO OSE “BEBET EPRUVETA”

Ad

RRETH 40 VJET RIPRODHIM IN VITRO OSE “BEBET EPRUVETA”

Ne vitin 1978 lindi bebja e pare epruvete, Louis Brown. Qysh atehere e deri me sot kane lindur rreth 5 milione bebe te tilla ne rang boteror.

Ne vitin 2018, 1 ne 30 lindje u realizua permes riprodhimit in vitro. Ne vendet e Europes Perendimore kjo shifer arrin deri ne 3% te lindjeve.

Riprodhimi in vitro dhe teknologjite e tjera te biologjise molekulare mund te bejne sot me bebe beqare e beqare, homo dhe heroseksuale.

Sot eshte plotesisht e mundur te zgjidhet gjinia e bebes dhe po i hapet rruga edhe dizenjimit gjenetik te tyre. Hapat e pare jane hedhur. Ne disa klinika te specializuara mund te perzgjidhet edhe ngjyra e syve te bebeve sipss deshires se prinderve.

Ndoshta nje dite ciftet do te perzgjedhin edhe tipare te tjera. Eshte koha te vendosim per imazhin tone trupor duke i shpetuar skllaverise se gjeneve.

Nese dikur thoshim se keshtu e ka shkruar zoti, shpejt do te themi keshtu e kam vendosur une! Fotua e meposhtme eshte e Louis Brown, bebes se pare te ngjizur ne kushte laboratorike

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *