Ad
Rrënojat e Babunjës i takojnë qytetit antik Apsos të taulantëve

Rrënojat e Babunjës i takojnë qytetit antik Apsos të taulantëve

Ad

Nga Mihal Jano – Rrenojat e Babunjes i takojne qytetit antik Apsos te taulanteve, ishte qendra e mbretit te njohur taulant Mytilit i cili njihet dhe sundues i Durresit dhe pushtues i Apollonis… shume kronika tregojne luftrat e legjioneve romake me ato ilire e maqedonase ne kete rajon, dhe Cezari ka disa aventura te njohura ne vitin 48 para eres sone…. ne mesjete gjate luftes normane bizantine ky qytet me fortese quhet Myli per nder te mbretit Mytil dhe kishte nje liman anijesh….. u shkaterrua nga termeti i vitit 1273…. me guret e ketij qyteti u ndertua qyteti pran qe quhej Skela e Pirgut, e Karavastase, Pirgu i Myzeqese…. nuk ka asnje lidhje me Arnisen e cila ndodhet 10 km ne lindje te kesaj qendre… arkeologet mos te genjejne kaq trashe dhe me aq entuziazem ne gjetje se jan larg te vertetes historike

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *