Ad
Qeveria Rama vendosi të japë një financim të dedikuar për fermerët që prodhojnë dhe shesin qumësht

Qeveria Rama vendosi të japë një financim të dedikuar për fermerët që prodhojnë dhe shesin qumësht

Ad

Sot morëm një vendim të rëndësishëm. Qeveria vendosi të japë një financim të dedikuar për fermerët që prodhojnë dhe shesin qumësht.

Ata do të përfitojnë një kompensim në vlerën 100 lekë të vjetra për çdo litër qumështi të shitur. Për të përfituar kompensimin, fermerëve u mjafton vetëm fatura tatimore dhe nuk ka kufizim për numrin e krerëve që zotërojnë.

Aplikimet do të fillojnë prej datës 22 Prill pranë Agropikave dhe zyrave të bujqësisë në qarqe. Ato do të jenë me kosto zero për fermerët.

Vendimi i sotëm vjen në kohën e duhur dhe është dukshëm më i favorshëm për fermerët sesa skema e parë e rimbursimit të TVSH-së 20%. (y)

NDIQNI FJALËN E MINISTRIT ÇUÇI TË VENDIMIT TË QEVERIS

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *