Ad
Pse bëhen shqiptarët të “zgjuar” kur kthehen në Shqipëri ?

Pse bëhen shqiptarët të “zgjuar” kur kthehen në Shqipëri ?

Ad

Po te pyesesh nje njeri, ne cfaredo fushe mbi 90% te rasteve do te thote qe eshte mbi mesataren.
Ku je jashte nuk ke se me ke te krahasohesh fare prandaj fillon edhe fluturon.
Nga ana tjeter shume veta edhe e shfrytezojne kohen me mire dhe kane kushte me te mira per te mesuar dicka prandaj shpesh mesojne ca me shume. Ne fund te fundit shikojne edhe anen tjeter te medaljes.
Jo vetem kur shkojne ne Shqiperi, por edhe kur vijne nga Shqiperia ne USA, te njejten gje bejne, sidomos katunaria. Nuk kam ndeshur ASKEND ( pervec tionsave), qe mos shesi mend ( kjo hyn tek mendjemadhesia , apo jo?!
Po vërtetë pra por nuk janë te gjith ashtu, vetëm disa kur kthehen nga mërgimi u duket se atje kanë parë shumë gjëra , u duket se kanë mësuar shumë.U duket se ne këtu jemi në xhungël dhe se nuk dimë asgjë, prandaj mundohen të shesin mend.Pastaj ankohen uh këtu qenka keq, këtu spaska rregull, harrojnë se po këtu janë rritur edhe vet.
Por desha ketu tju terheq vemendjen se dikush kur del jashte kufive te vendit si Shqiperia dhe jeton qofte dhe nje nat ne nje shtet tjeter atij i ndrishojne menjeher mendimet dhe iluzionet e meparshme por nuk mund ta quash mendjemadh . Mendjemadh ose kur heq veten te zgjuar mund te quash nje injoranci si persh Ladi ka 8 vjet emigracion dhe kur kthehet per her te par ne Shqiperi, nga inorancia qe e ka kultivuar prej kohesh babait te tija po i flet vetem ne gjuhen anglishte babai mbeti me goj te hapur kuptohet ska nevoj sqarimi ,vaj hallit kur ai doli dhe ne pjac te gjith po i nxirrnin gjuhen .

Kurse pergjithsia i dashur parafolse dhe qe jeni munduar te hapni kete tem nuk mund ta trajtoni ne ate menyren e Ladit .

Kur dikush largohet prej vendit te lindjes, prej gjirit familiar, prej shoqeris feminore, prej sokaqeve ku ai eshte rritur dhe i jan mbushur disa her kembet e zbathura me copa xami, dhe gjunjet e tija disa mijra her te pergjakura nga te rezuarit per tok, duke luajtur futboll me shoket e tija ke fushat e basketit ose perpara pallatit ky loj njeriu nuk mund te harroj te kaluaren dhe shoqerin e.tija kurre, dhe nuk ka ber vaki qe te jet mendjemadh kur te kthehet ne atdheun e tija sado qe ti arrij mosha dhe pasuria qe ai mund te ver jasht atdheut ne emigrim ,thjesh juve ju duket se ai kan drishuar por ne realitet ai qendron i njejti vec se ndryshimi i tija eshte horizonti me i hapur dhe vuajtjet e kan ber qe te matet kur te takohet me dike .Sepse ti aty ne shqiperi i njeh te gjith komshit qe ju rrethojne por neve ketu nuk kemi mundsi te njohim as dike, sepse vet jeta e emigracionit eshte e ndertuar keshtu prandaj nuk kan ndryshuar njerzit por kohet i dashur parafols vet koha te kerkon qe te qendrosh pak larg nga njerzit e dikurshme, nje mirnjohje as kujt nuk i mungon por nje fyerje eshte shum e demshme per nje emigrant .

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *