Ad
Politikat e administratës amerikane të Donald Trump po krijojnë një “tërmet politik” në Kosovë

Politikat e administratës amerikane të Donald Trump po krijojnë një “tërmet politik” në Kosovë

Ad

Gazeta austriake Der Standard ka publikuar një shkrim ku thuhet se politikat e administratës amerikane të Donald Trump po krijojnë një “tërmet politik” në Kosovë. SHBA-ja kundërshton europianët dhe mbështet votimin e mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti, thotë ky medium.

Shumë qytetarë në Prishtinë bënë zhurmë me tenxhere ose shufra hekuri në ballkonet e tyre për të mos lejuar që qeveria të bjerë. Nëse nuk do të kishte rrugëdalje për shkak të krizës së koronavirusit, rrugët e kryeqytetit e Kosovës ditën e mërkurë me siguri do të ishin plot demonstrues kundër kuadrove të vjetër.

Megjithë paralajmërimin e autoriteteve shëndetësore se një mbledhje e parlamentarëve është shumë e rrezikshme, koalicioni i Vetëvendosjes (VV) nën kryeministrin Albin Kurti me Lidhjen Demokratike (LDK), e cila është në funksion që nga shkurti, duhet të rrëzohet të mërkurën në mbrëmje me një votë mosbesimi.

Zyrtarisht, ekzistonte një argument nëse duhet apo jo të shpallet gjenda e jashtëzakonshme. Presidenti Hashim Thaçi, kundërshtari më i madh politik vendas i Kurtit, u përpoq ta arrinte këtë sepse si kryetar i shtetit ai dëshironte të merrte më shumë të drejta. Kuadrot e vjetra të LDK-së, të ashtuquajturit “fraksioni i dinosaureve”, ndoqën presidentin sepse donin të linin vetë koalicionin.

Sukses për Trumpin
Sidoqoftë, kjo nuk ka asnjë lidhje me krizën e koronavirusit ose me masat kundër saj, por me të dërguarin amerikan për Kosovën dhe Serbinë, drejtorin e inteligjencës së Donald Trump, Richard Grenell. Ky i fundit ka tërhequr në anën e tij “fraksionin e dinosaurëve” të LDK-së. Grenell dëshiron të arrijë një marrëveshje midis Serbisë dhe Kosovës së bashku me Thaçin dhe Presidentin serb Aleksandar Vučić.

Detyra e Grenell është t’i sigurojë shefi të tij një “sukses” në politikën e jashtme para zgjedhjeve në SHBA. Kurti është kundër një marrëveshje të tillë jo transparente dhe prandaj duhet të rrëzohet. “Për shkak se disa politikanë shumë të diskutueshëm në Perëndim shohin interesa të brendshme dhe financiare në Ballkan,

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *