Ad
Për herë të parë do të ulet një femër, kush është drejtuesja e re e Prokurorisë në Fier (Emri)

Për herë të parë do të ulet një femër, kush është drejtuesja e re e Prokurorisë në Fier (Emri)

Ad

whatsapp-image-2019-04-02-at-15.47.51-e1554215372628-549x450Në krye të Prokurorisë së Fierit do të ulet për herë të parë një femër. Violeta Shkurta është prezantuar sot nga përfaqësues të lartë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Alfred Balla zëvendës kryetar dhe Tartar Bazaj, anëtar.

Violeta Shkurta nuk është emër i ri për Prokurorinë e Fierit. Ajo është prokurore e kësaj prokurorie që prej vitit 2003.
Sipas raportit të dorëzuar në KPK nga Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, prokurori Lushi u vlerësua si i papërshtatshëm për vazhdimin e detyrës, i dyshuar se ka favorizuar person nën hetim. Në një rast subjekti dyshohet se kishte vendosur pushim të hetimeve pa kryer të gjitha veprimet e nevojshme hetimore, ndërsa në një rast tjetër ai akuzohet se kishte lehtësuar të pandehurin për akuzën e plagosjes me dashje gjatë gjykimit.
Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *