Ad
Paralize e nervit Facial: Eshte problem I cili perfshin paralizen

Paralize e nervit Facial: Eshte problem I cili perfshin paralizen

Ad

Paralize e nervit Facial:

Eshte problem I cili perfshin paralizen e cdo strukture qe ka lidhje me nervat faciale. Rruga per tek nervat faciale eshte e gjate dhe me kthesa, dhe keshtu mund te kete nje numer te madh arsyesh qe shkakton paralyze te nervit facial. Me e zakonshmja eshte Paraliza Bell nje semundje e cila mund te diagnostikohet vetem me perjashtim.

Ekzaminimi fizik dhe historia mjekesore e plote jane hapat e para per te bere nje diagnostikim.

Gjate ekzaminimit fizik, duhet te percaktohet ne qofte se eshte paralize apo paralize jo e plote. Dhe jo cuditerisht, paraliza eshte shume here me serioze dhe kerkon trajtim te menjehershem. Duhet gjithashtu te percaktohet ne qofte se pjesa e perparme eshte perfshire ne kete difekt apo jo. Kjo zakonisht mund te percaktohet ne qofte se pacienti eshte ne gjendje te ngrije vetullat. Kjo pyetje eshte shume e rendesishme pasi na ndihmon te percaktojme nese demtimi eshte ne elementin e siperme te neuroneve te nervave faciale, apo eshte ne elementin e poshtme.

Ushtrime gjate Paralizes Faciale

Hapi 1- masazhe

Nuk duhet te behet asnje ushtrim ne fytyre derisa ka shenja vizive qe nervi po dergon sinjal tek muskujt, p.sh ne qofte se muskujt fillojne te levizin.

Gjithsesi, eshte mire te fillohen disa masazhe te lehta.

Duke perdorur gishtat bej masazh dhe terhiq lehtesisht lekuran nga cepi I gojes drejt vesheve dhe pastaj poshte ne nofull ne menyre rrethore.

Bej te njejten menyre ne faqe dhe ne ball.

Me gjishtat e tua, dhe me furcen e make-up-it ose me pjesen e mbrapme te nje furce dhembesh elektrike ferko ballin ne drejtim te flokeve disa here.

Bej te njejten gje edhe tek pjesa e faqeve, ose provo prerje te thjeshta te lekures me gishtat.

Per te ndihmuar mbylljen e syve,shiko poshte dhe lehtesisht vendos pjesen e brendshme te gishtave tek kapaku I syve per ti mbajtur te mbyllur, pastaj me doren tjeter lehtesish terhiq vetullen ne drejtimin e saj. Kjo do ndihmoj ne relaksimin e kapakut te syrit dhe do ndaloj se qeni e fort, tani mundohu te te shtypesh lehtesish kapaket se bashku.

Terheqje per pjesen e gojes

Vendoset gjuha mbrapa dhembeve te poshtem dhe lehtesish hapet goja duke u munduar te mbahen buzet te rilaksuara. Pastaj duhet bere masazh te muskujt pereth hundes dhe gojes duke perdorur gishtat.

Rreshkite gishtin tregus brenda faqes nga siper deri ne fund, pastaj nga pjesa e pasme e faqes deri ne pjesen e perparme te gojes.

Vendoset gishti I madh brenda faqes dhe me gishtin tregues nga jashte, dhe lehtesisht behet masazh tek muskujt e faqes.

Hapi 2- ushtrime

Ushtro ne periudha te shkurtra por 2-3 here ne dite. Cilesia eshte me e rendesishme se sasia.
Keto ushtrime preferohet te behen perpara nje pasqyre dhe duhet perqendruar ne cilin muskul po mundoheni te punoni. Ne qofte se ana e mire ngarkohet,ose levizjet behen te ekzagjeruara, atehere ndaloni dhe bejini levizjet me te vogla.

Pasi keni ferkuar pjesen e ballit mundohuni te ngrini vetullat ne gjendje surprize.

Ferkoni faqet, duke perdorur teknika si me mesiperme, ne nje drejtim te lart nga cepi I buzeve deri tek veshet, pastaj buzeqeshni sikur po thoni “ee”.

Mblidh ballin sikur je I nevrikosur.

Shiko poshte dhe pastaj mbylli syte avash avash. Mos lejo qe cepi I buzes te levizi siper.

Ngri buzen e siperme lehtesish pa rrudhosur hunden.

Rrudhos hunden sikur keni mare ere dicka te shpifur.

Vendos gjuhen mbrapa dhembeve te pasem dhe hapeni gojen sikur do thoni “ahh”

Rrumbullakos buzet dhe shtyji perpara sikur po thua “ooo”

Duke alternuar thoni “ooo”,”eee” dhe “ahh”

Qeshni pa treguar dhembet dhe pastaj qeshni duke I treguar ato.

Fryni faqet me ajer- mba buzet e bashkuara ne menyre qe ajeri most e dali ajeri, dhe mbahu ashtu per 3-5 sekonda.

Bashko buzet

Praktiko leximin, te folurin me ze te larte, duke u kujdesur qe te degjosh fjalet.

Mos pertyp cumcakize sepse ushtron muskujt e gabuar.
HYRJA

Paraliza Faciale mund te jete nje situate e krijuar vetvetiu ose mund te jete simptome e nje problemi me serioz me sistemin nervor te nje personi, sidomos nervat qe jane ne pjeset faciale.
Nje nga Paralizat Faciale me te njohura ne ditet e sotme e krijuar nga situate idiopatike eshte e njohur si paraliza e Bell e cila demton pereth 0.1% te popullsise dhe eshte perjgegjese per ¾ e paralizave faciale.
Gjithsesi ka disa arsye net e cilat paraliza e fytyres mund te ndeshet.

PERCAKTIMI I PARALIZES FACIALE (ARDITA)

Paraliza Faciale eshte percaktuar si humbje totale e levizjeve me dashje ne nje ose net e dyja anet e fytyres. Per kete arsye personi nuk mund te levizi asnje muskul ne zonat e afektuara.
Paraliza Faciale eshte diferencuar nga pareza faciale. Paraliza referohet ne humbjen totale te levizjeve; nderkohe qe pareza eshte nje paralize jo e plote ne te cilen personi mund te bej disa levizje me deshiren e vet ne pjeset e afektuara. Ne fakt nja nga hapat e pare eshte te percaktohet ne qofte se eshte paralize faciale apo pareze faciale.
Gjithashtu eshte e nevojshme te percaktohet ne qofte se nervat e pjeses se parme (ballit) jane perfshire ne paralize apo jo. Keshtu qe diagnoza e Paralizes Faciale eshte shume e rendesishme. Me poshte eshte nje metode e pergjithshme net e cilen eshte percaktuar cili nerve eshte pergjegjes per Paralizen Faciale:

Simptoma/Pjesa e Afektuar
Nervi pergjegjes
E gjithe fytyra e paralizuar, perfshire dhe levizjen e vetullave
Nervat Facial
Gjysma e fytyres e paralizuar por qe vetullat levizin normalisht
Pjese brenda trurit nga e cila kalojne nervat faciale

Ne Sanskrit, Paraliza Faciale quhet Ardita. Eshte nje semundje qe shkaktohet nga lementi I ajerit ne turpin e njeriut.

SHKAQET E PARALIZES FACIALE

Ka nje numer te madh arsyesh qe mund te drejtojne ne Paralize Faciale. Me poshte do shohim arsyet me te pikasura:

i) Paraliza e Bell

Shkakton pereth 75% te te gjitha paralizave faciale. Eshte ne gjendje idiopatike (shkaku I krijimit nuk dihet) keshtu qe eshte shume e veshtire te besh diagnoze te menjehershme. Diagnoza behet duke perjashtuar te gjithe faktoret e tjere qe krijojne Paralize Faciale.

Kerkime te reja thone se Paraliza e Bell krijohet nga Virusi Herpes por qe nuk mund te thuhet me siguri.

ii) Demtim ose Traum

Ne qofte se nje person ka vuajtur nga demtim ne fytyre I cila ka afektuar ne nervat faciale, atehere ka shume mundesi qe ai person te vuaj nga Paraliza Faciale, te pakten nga njera ane e fytyres. Trauma te tilla mund te krijohen nga fraktura te kockes temporale te fytyres.

Ne rastet me te shumta Paraliza Faciale shfaqet menjere pas traumas. Kur kjo ndodh mund te korigjohet me ane te operacionit. Megjithate ne disa gjendje traumatike, ka keqesim te gjendjes per arsye edeme ose inflamacioni, dhe per kete arsye Paraliza FAciale mund te shfaqet me vone.
iii) Tumoret

Kanceri ne pjesen faciale ka kontribut te fort ne faktoret e Paralizes FAcilae. Tumoret qe shaqen ne pjesen faciale mund te japin presion tek nervat faciale te cilat mund te shkojne drejt nje paralize.

iv) Infeksionet

Infeksionet virale gjithashtu te cojne ne Paralize Faciale. Virusi Herpes zoster konsiderohet si perjgegjes per Herpes zoster oticus I cili afekton nervat kafkore.

Pervec kesa semundja Lyme dhe goditjet (infrakt) jane pergjegjese gjithashtu per Paralize Faciale.

SIMTOMAT E PARALIZES FACIALE

Megjithese tipe te ndryshme te Paralizes Faciale kane simpotma te ndryshme, me te zakonshmet jane si me poshte:

– Personi ndien ngurtesi ne fytyre dhe e ka shume te veshtire ta levizi ate. Aktivitete normale si mbajtja e ujit ne goje ose mbyllja e kapakeve te syrit mund te duken te veshtira ose te pamundura per t’u bere.
– Mpirja e fytyres shkon me Paralizen. Ka humbje ndjesie te fytyres.
– Fytyra nuk ka me as shprehje e as emocion.
– E ngrena dhe e pira behen me te veshtira.

KOMPLIKACIONE TE PARALIZES FACIALE

Paraliza Faciale ka raste qe eshte dhe qe nuk eshte e komplikuar ne varesi te shkakut. Paraliza Faciale e Bell eshte e perkohshme dhe mund te trajtohet brenda pak muajve.

Njesoj dhe me Paralizen Faciale nga infeksioni kurohet nderkohe qe kurohet dhe infeksioni.

Megjithate Paraliza Faciale nga tumori eshte gjendje shume serioze. Kjo per arsye te tumorit dho jo te Paralizes Faciale. Ne shume raste paraliza mund te perhapet tek duart, gjoksi akomi dhe tek kembet.

TRANSMETIMI I PARALIZES FACIALE

Ne me te shumtat e rasteve Paralizat Faciale jane cregullime te brendshme te cilat nuk mund te trasmetohen nga nje person tek tjetri. Por Paraliza Faciale qe krijohet nga virusi herpes zoster eshte infektues.

PARANDALIMI DHE KURIMI BAZE I PARALIZES FACIALE

Eshte e nevojshme te merren disa kurime ose masa baze dhe disa masa parandaluese per Paralizen Faciale qe most e perhapet me shume.

Udhezimet e meposhtme duhet te ndiqen:

a) Fytyra nuk duhet te ekspozohet ne kondicion te ashpra te kohe, sidomos te ftohtit dhe shiut.
b) Ne dimmer duhet kujdes me I madh sepse nervat e paralizuara mund te rriten ne numer. Fytyra duhet mbajtur e mbestjell me shall, nderkohe qe dhe trupi duhet mbuluar me nje batanije gjate darkes.
c) Kujdes te madh duhet bere dhe gjate gjumit. Shume njerez me paralize faciale nuk mbyllin dot syte. Kjo mun dte shkaktoje hyrjen e trupave te huaj ne sy dhe te krijojne infeksione. Per kete syte duhet te pastrohen sistematikisht.
d) Eshte e nevojshme te flihet naten. Lodhja dhe pagjumesia e dites mund te keqesojne gjendjen e personit

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *