Ad
Nuk ka shtet në evropën lindore, nuk ka vend nga Adriatiku në Detin e Zi që nuk perfshin pjesë të etnis MAKEDON – ARMÃN (VLLAH)

Nuk ka shtet në evropën lindore, nuk ka vend nga Adriatiku në Detin e Zi që nuk perfshin pjesë të etnis MAKEDON – ARMÃN (VLLAH)

Ad

Mihai Eminesku ishte vllah .
“Nuk ka shtet në evropën lindore, nuk ka vend nga Adriatiku në Detin e Zi që nuk perfshin pjesë të kombësisë tonë. Duke filluar nga barinjtë e Istrias, nga morlocët në Bosnje dhe Hercegovinë, ne gjejmë hap pas hapi fragmente të kësaj njësie të madhe etnike në malet e Shqipërisë, në Maqedoni dhe Thesali, në Pind si në Ballkan, në Serbi, në Bullgari, në Greqi dhe mjaft përtej Dniestit, pranë Odesës dhe Kievit ” (M. Eminesku,, korrieri i jashi “, 1 decembrie1876, p. 3).

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *