Ad
NESËR PREZANTOHET “FAUDA” E SPAK. ORË TË NUMËRUARA PËR “PESHQIT E MËDHENJ”

NESËR PREZANTOHET “FAUDA” E SPAK. ORË TË NUMËRUARA PËR “PESHQIT E MËDHENJ”

Ad

Të hënën do të prezantohet ligji i “Fauda” shqiptare, apo e njohur nga Kryeministri Edi Rama si; Paketa Speciale Anti-KÇK. Paketa është hartuar në bashkëpunim me partnerët strategjikë të Shqipërisë, lajm të cilin e dha Kryeministri Rama pasditen e të dielës në Twitter. Ai shkroi se ky ligj po përgatitet në një kohë kur miqtë e Shqipërisë janë vënë në shënjestër të politikës mjerane, ndërsa thekson se këta partnerë do të tregojnë se sa të rëndësishëm janë në luftën e Shqipërisë për progres e drejtësi.

“Sot kur partnerët strategjikë të Shqipërisë e ambasadat e tyre janë vënë në shënjestrën e politikës mjerane të të çmendurve nga frika e drejtësisë, Paketa Speciale Anti-KÇK do të provojë përsëri se sa të paçmueshëm janë këta partnerë në luftën e Shqipërisë për progres e drejtësi. Pa mbështetjen e SHBA/BE e ndihmën e përfaqësuesve të tyre në Shqipëri, s’do kishte nisur kurrë pastrimi i llumit të madh të (pa)drejtësisë e s’do ishte hapur dot kurrë perspektiva e barazisë së vërtetë para ligjit! Edhe Paketa Speciale AntiKÇK s’do bëhej dot pa ndihmën e tyre”, përfundon Kryeministrit.

Po çfarështë “Fauda” që do të prezantohet të hënën?

Realsotyr.al njoftoi disa javë më parë se së shpejti në Shqipëri do të krijohet “Fauda”, një njësi speciale policore, e cila do të ketë në fukos të saj goditjen e grupeve kriminale, të njohur si të “fortët” apo të “paprekshmit”. Disa dhjetëra oficerë janë përzgjedhur dhe trajnuar dhe presin vetëm që paketa ligjore të kalohet në Kuvend. Modeli është i bazuar mbi “Fauda” izraelite. Madje, krerët e kësaj force, kanë trajnuar prej muajsh në Shqipëri, efektivët e “Fauda” shqiptare.

Në fakt, duket rastësi, por “Fauda” do të prezantohet në të njëjtën ditë kur Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të emërojë 8 prokurorët e parë të SPAK. Prokuroria Speciale Anti-Korrupsion dhe Anti-Krimit të Organizuar do të marrë jetë pikërisht më 25 nëntor me emërimin e 8 anëtarëve të parë të saj, ndërsa në fillim të vitit të ri, SPAK pritet të jetë gati për të nisur punën me dosje të bujshme. Në të njëjtën kohë po merr jetë dhe Byroja Kombëtare e Hetimit, apo “FBI” shqiptare. Të dyja këto njësi po krijohen nën vëzhgimin dhe ndihmën e pakursyer të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që vetëm pak ditë më parë dhuroi 5 poligrafë për BKH-në. /Realstory.al/

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *