Ad
Në kohën kur Kina garon të përmbajë koronavirusin Ëuhan, një epërsi e projektimit dhe inxhinierisë

Në kohën kur Kina garon të përmbajë koronavirusin Ëuhan, një epërsi e projektimit dhe inxhinierisë

Ad

Në kohën kur Kina garon të përmbajë koronavirusin Ëuhan, një epërsi e projektimit dhe inxhinierisë është shpalosur në epiqendrën e shpërthimit: Një spital i ndërtuar në vetëm 10 ditë.

Spitali Huoshenshan Huoshenshan u hap për pacientët e tij të parë të hënën, pak më shumë se një javë pasi filloi puna për hapjen e themeleve. Shumë shpejt, dyert i hap edhe Spitali Leishenshan, që pritet të akomodojë përkatësisht deri në 1.500 pacientë.

Pamje nga puna për të ndërtuar spitalin
Autoritetet shpresojnë se spitalet mund të ndihmojnë në lehtësimin e presionit ndaj sistemit të kujdesit shëndetësor të mbingarkuar të Wuhan, teksa kontrollojnë përhapjen e një virusi që ka vrarë më shumë se 700 njerëz dhe ka infektuar mbi 30,000 globalisht.

Pamje nga puna për të ndërtuar spitalin
Shkalla dhe shpejtësia e ndërtimit është bërë e mundur me njësi të parafabrikuara dhe mijëra punëtorë që operojnë gjatë natës. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për projektimin, spitalet duhej të fillonin kryesisht nga e para, sipas një burimi në kompaninë e përfshirë në hartimin arkitektonik të objektit të parë.

Pamje nga puna për të ndërtuar spitalin
Media shtetërore kineze ka raportuar se ndërtesat janë modeluar sipas Spitalit Xiaotangshan të Pekinit, një strukturë e ndërtuar në 2003 në vetëm shtatë ditë, gjatë shpërthimit të SARS.

Por sipas burimit të CNN, i cili kërkoi të mos identifikohej për shkak të ndjeshmërisë së projektit, ky nuk është shembulli që mund të kopjohej për të. “Ne ri-projektuam të gjithë gjë – ne nuk mund ta përdorim (projektin për Xiaotangshan) direkt,” tha ai në telefon nga kantieri i ndërtimit në Wuhan, duke shtuar se “terreni dhe kushtet e projektimit janë të gjitha të ndryshme”.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *