Ad
“Ligji” i opozitës, si pallati pa themele: Nuk e dimë kush do jetë ‘arbitri’ që do bëjë vettingun e politikanëve

“Ligji” i opozitës, si pallati pa themele: Nuk e dimë kush do jetë ‘arbitri’ që do bëjë vettingun e politikanëve

Ad

Opozita është kthyer sot në Kuvend, por me komisione paralele, ku ka diskutuar për vettingun në politikë. Mbledhja eshte drejtuar nga deputeti Ervin Salianji

Deputeti Salianji ka deklaruar se Rama dhe PS po refuzojnë vettingun në politikë!

Por deputeti i PD, nuk pati një përgjigje se kush do të jetë arbitri që do bëjë vettingun e politikanëve. Deputeti i PD tha se nuk ka negociata maxhorancë-opozitë.

Gazetari: Kush do e bëjë vettingun?

Salianji: Të gjitha do të parashikohen hap pas hapi, sot ka një diskutimn nëse do apo nuk do. Nëse PS dhe qeveria refuzon vettingun nuk mund të diskutojmë për teknikalitete të cilat janë të parakohshme.

Ne i kemi përcaktuar të gjithë dhe i kemi sqaruar në pr/ligjin e depozituar në Kuvend. Hapet rruga për ndryshimet kushtetuese dhe të gjitha të tjerat do të pasqyrohen hap pas hapi.

Salianji kërkoi që më parë PS të shprehet pro apo kundër, pastaj do të vendoset për teknikalitetet, duke treguar qarte se opozita, perkunder deklarates se Bashes, nuk ka gati draftin e ligjit per Vettingun, qe kreu i PD ia kerkoi menjehere ta votoje Rames, pa asnje ndryshim.

Opozita shqiuptare po tregon qarte se dhe per nismen e fundit per vettingun e politikave s’ka asgje te pergatitur, pasi eshte si te ngresh ne pallat pa themele, ne ajer.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *