Ad
Kisha e Shën e Premtja në Elbasan po Shkatrohet  nga keqbërës

Kisha e Shën e Premtja në Elbasan po Shkatrohet nga keqbërës

Ad

Nga Ilir Çipi

Kisha e Shen e Premtja ne Elbasan po Shkatrohet dhe demtohet nga keqberes , e shpallur Monument Kulture e Rruajtur nga Shteti , ky Objekt Fetar i trashegimise kulurore dhe Ortodokse kerkon nje vemendje te veçante nga Shteti Shqiptar per vete vlerat muzeale , kulturore dhe artistike qe mbart , duke pasur ne inventarin e vet Afresket Madheshtore Origjinale te Onufrit , te cilat po shkatrohen dhe po humbin pergjithmone egzistencen e tyre Origjinale ! Ne si nje Grup Intelektualesh Ortodokse te Lidhjes Intelektuale Ortodokse te Shqiperise ,i lutemi Qeverise Shqiptate dhe Ministrise se Kultures te kujdeset dhe t’a mirembaje kete Objekt te Trashegimise sone Kulturore dhe Fetare , ose nqs nuk mundet dot , nuk ka fonde te mjaftueshme per te shpenzuar per kete mirmbajtje do t’i luteshim Shtetit Shqiptar qe te kalonte pronesine e ketij Objekti Fetar Ortodoks Kishes sone Ortotokse Autoqefale per te cilen KOASH ju ka bere kerkese shume kohe perpara , shpresojme si qytetare Shqiptare te rregullt dhe te ndershem dhe besimtare Ortodokse qe kerkesa jone te marre zgjdhjen e duhur !…🇦🇱❤️🇦🇱👍🙏…

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *