Ad
Hyjnesha apo Nena hyjnore ka dy ane: ajo jep jete dhe ajo merr jete

Hyjnesha apo Nena hyjnore ka dy ane: ajo jep jete dhe ajo merr jete

Ad

Ne pergjithesi, eshte me e lehte per nje grua te ndjeje dhe te jete ne trup, keshtu ajo eshte ne menyre te natyrshme me afer qenies dhe potencialisht me afer ndricimit se nje burre. Kjo eshte arsyeja pse shume kultura antike instiktivisht zgjedhin figura femerore per te prezantuar apo pershkruar joformen. Shpesh shihet si nje miter qe lind gjithcka ne krijim dhe mban dhe e ushqen ate gjate gjithe jetes se saj si forme. Ne Tao Te Ching, nje prej librave me te vjeter dhe me te thelle, Tao, qe mund te pershkruhet me qenie, pershkruhet si ‘prania e perhershme, e pafundme, nena e universit’. Meqe burimi shihet si femeror, kjo paraqitet si ane e drites, dhe te erresires te arketipit femeror ne psikologji dhe ne mitologji. Hyjnesha apo Nena hyjnore ka dy ane: ajo jep jete dhe ajo merr jete. – Shkeputur nga libri ‘Fuqia e se tashmes’, Eckhart Tolle, perkthyer nga Viola Gjylbegaj, Shtepia Botuese Pema, 2016

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *