Ad
Hstoria rrenqethese  e vajzes se martuar nga Kosova ne nje familje me shume kuneter

Hstoria rrenqethese e vajzes se martuar nga Kosova ne nje familje me shume kuneter

Ad

Unë Nusja e Mallkuar

Pervec se kisha obligim ti pastroja 48 kemb kisha detyrimin ti pastroja aq mbathje ne Ballkon . T’ua pastroja balten dhe plehun e bagetis. Me ndryshonte vetdija ne moment kur e shihja veten ne ballkon , ndalesha dhe i shtroja pyetje vetes PSe jam un ne Kete Ballkon te Huaj? Ditle vjerri i shikonte rend me rend mbathjet ne te ashtqujtur polic prej druri dhe me thirrte ” Nuse kesaj jemenie sja ke hequr mire plehun . Duhet te mesohesh se po don me krijue familje dhe burre ke dasht e burri ka mana
Ti thosha se nuk kisha kerku burr dhe se i kisha vetem 3 Vjet nuk kisha guximin sepse kersiste druri ne shpine. Kur vjeherri me thoshte se nuk ishin pastru te gjith mbathjet dilte burri im shpejt ne dere dhe i thoshte babit te vet : ” A duhet gje babë?” . ” Hyn ti brenda bre per cka jam un ktu nuk rrahet nusja per gjithcka’ i thoshte ai burrit tim . i cili me duket se nje derr i eger ” Nusee me thoshte vjerri mos u ben marak per prinderit se u kam que fjal se je ne vend te Sigurt se je bere nuse dhe se ke zene vend ne shtepi te madhe . Heqe vesin nuse se do te behet mire do te pajtohemi e ne mos te dacin skan cfar bejn.
Te nesermen me kujtohet sikur sot ne te njejten kohe doli vjerri dhe kontrolloi Mbathjet dhe me thirri me gisht e me tha ” Nuse njeriu nje her te tregon diqka. Ne kete shtepi nuk tregojn 2 her burrat per te njejtin problem E mora si nje verejtje por kjo nuk mbaroi me kaq . Burri mori rrypin e pantollave dhe me ra per shpine disa her O zot i thash vetes sikur te vdisja do te isha shum e lumtur sepse jeta ime tashme e kishte humbur kuptimin Ata kishin mundesi te benin propagand kunder meje ne fshat e gjetiu . Merreni me mend e kishte lansuar nje fqinjesi se un kaq e re e kisha mashtru njeriun 22 vite me te vjeter se un.Sipas tyre isha un nje aso femer qe thot populli mos ta preft rrugen . Rrahja ime , vazhdonte cdo nate ose te pakten sdo te dyten .Grat e shtepis vetem mund te tkureshin nga frika Vetem njera prej tyre ishte me e forta dhe me thoshte shpesh. ” KU TE MORI DREQI ERDHE KTU?” Nuk kisha guximin te hapesha nje tem . sepse ishte shtepi e pabesë dhe thosha me vete , e kan nxitur te me provokoje. Ajo nje dite me tha oj nuse ti po frikesohesh nga un por un vetem dua te tregoj qe ke Gabu qe ke ardhe ne kete shtepi . Ketu vin te gjitha fmerat e Denuara as gje nuk e kan veshtir robrit e luftes apo roberit e romakve . Ik sa nuk te jet lidhur kembet me ndoj nje femij se pastaj te behet von me ne fund i tregova se as un qe e kisha menduar kete Shtepi as qe kisha pas lidhje me kete njeri por ai me dhunoi dhe i tregova rastin!: po mendoj edhe mua me ke dhunurar dhe ky dreqi palk erdhi me kercenoi dhe me tha sikur te paska thene ty . Po ketu kjo qenka Mod:
Mbetem te befasuara te dyjat si kishin pasur fatin te njejt shendetin ne fund te fundit.” Axhok i tha mjeku vjerrit nusen duhet ta leni me nje her ne spital ndryshe eshte rreziku jeta e saj dhe e familjes e ka gjendjen shum keq”.
”Jo besa grat e …. kurr skan qendru ne spitale se kemi nje adet me i mesu nuset ne Spital se pastaj nuk kryhen…” I thoshte ai mjekut . Mjeku duke par qe me cfar Njeriu ka pun i tha shpejt ” Un po te dergoj hapur se e kam detyr e din ti axhok normalisht kjo nuse nuk mund te kthehet ne shtepi ”.” Hajt nuse se kjo me nuk mund te kthehet ne Shtepi”.” Hajt doktor se tanat jan kan ne kete gjendje dhe sot i kan femijet si eshte me se miri” edhe kjo ben mire kur te kthehet ateje” Tha Vjerri . Nuk me la ne Spital babi i tyre , me ngarkuan ne vetur dhe me kshyen ne Shtepi. ende pa i bere 10 KM u shtriva nga Dhimbjet o Zot me binte barku ne tok Bria me te madhe se Mbarova por nuk me kthyen ne Spital Vjerri qe dukej si nje burr dhe me tha se NUK VDES PREJ KETIJ ABORTI SPONTAN DHE MOS E KTHENI NE KLINIK , U ktheva ne shtepi me lot nga Dhimbjet ajo Kunata me erdhi dhe me qortoi. ” Qka dreqin ke a po don me na rritur fare naleteve aaaaaaaaaa? Shyqyr qe e hjek femijen e tyre beee se ishte bere sikur keta ” . I tregova se kisha dhimbje te forta dhe smundeja ti duroja dhe pas 10 DItesh. kur dukej se kisha bere me mire i ra nder mend vjerrit se isha merzitur pa dal kurr dhe se ishte rendi te dilja ne musafirllak dikun ku te doni mndova se po shkoja me burrin kur doli vjerri dhe me tha po shkojm nuse te motra ime por kur te vish pas meje duhet te kesh veshur mantellin dhe shamin Se ashtu Thoshte Kur’ani . Akoma pa i mbaruar fjalet doli nga Dhoma burri dhe vjerra . Vjerra i priti Burrit ” NJERI A I KALLXOVE NUSES SE NA NE KETE SHTEPI JETOHET ME KUR’AN” O zor thosha me vete un te shkoj me mantel dhe Shami ne kok pas ketij plaku qe shkon rruges duke me mbajtur ligjerat per te paren her mu duk tragjike dhe mendova per vet Vrasje sepse pash femera ne rrug hapesir dhe syri me perjetoi Lirin duke par se shoqet e mia tersisht te lira mund te hynin neper shitore dhe kafiteri apo m shoqeri muned te ishin ku do ne rrug nuk i bera as nje pyetje dhe sikur i pengonte kjo se nuk flisja. Fol nuse dicka bile me tregu a je knaqur ne shtepin time a mos ke ndoj nje Problem ? Jo Jo ja ktheva. skam as nje. Cka te i thosha per problemet e mia atij njeriu qe ishte Burimi i te gjithave problemeve , cdo gje ishte problem dhe as qe mund te i numroja Problemet un 13 Vjeqarja e burit 22 vjeq me te vjeter se un ” Por sa hym te motera e tij Doli se nuk me kishte sjell mua per te ma heq merzit por e verteta ishte se nipi i tij kishte lidhje te nxjerrte njerz ne Gjermani ” A mundesh me ma qit djalin dhe nusen ne Gjermani.. E pyeti vjerri nipin. He thash me veteeee ishalla po dal ateje e ndoshta me ndryshon pak jeta me at njeri . Filluan te levizin shpresat gjat trupit dhe fillova te Gjelberoj me duket sikur natyra ne Pranver smund ta merreja me mend un te shkoja ne Gjermani me bsoni se mendoja edhe at se mund te ndodhte nje Aksident ne Komunikacion dhe te me lironte zoti prej tij duke u mbytur diku ne rrug . Mendoj gjith cka vetem e vetem te lirohesha prej tij. Skishte ide as burri im te gjitha vendimet i merrte vet vjerri duke dhene cdo Pergjigjeje edhe per ne ”Nuset e Djemve” . Dhe Caktuam kohen kur te dilnim per ne Germany erdhi ai nipi i tyre dhe ne dolem nga shtepia me kishin mbajtur 10 DIte Ligjerata se si duhet te sillesha rruges ne Germany , madje madje edhe te me thoshin se si ishte ateje jeta pa qen ateje kurr , heuuu thosha me vete me mbajt ligjerata sikur te isha nga nje planet tjeter e jo ne tok te tyre por nuk nxorra fjal nga goja duke u frikesuar se mund te mbetesha aty per jet ..

BURGU ME I MIRE SE SHTEPIA

Dolem me ne fund ne Germany pas njemij e nje akuze por se po i shikoja njerzit e huaj ne rrug me kercenontke gjat rruges se po drejtoja shikimin nga njerzit do te me rrah ne mes te rruges. Keshtu ram ne mundime te dyte dhe duke mbajtur qafen varur edhe ai duke i mbajtur syt ne mua thosha me vete pasi edhe ky njeri e denon veten duke mbajt qafen kthyer nga un. dhe un do ta mbaj koken te kembet… Hym te hajm mengjes edhe mezi shpetova pa me mbytur un isha e Akuzuara e tij per cdo kend qe sillte aty Policia dhe Shteti . Qendruam nje muaj e gjys me ne fund me transferuan ne nje banes dhe jeta Filloi te ndryshoj kah e mbara e luseja zotin te benim leterat dhe te mos ktheheshmi kurr ne kosov per te jetuar ne at shtepi te mallkuar plot mendime thosha me veti dhe ky cfar njeriu do te ndryshonte ne kete vend Civilizimi me mbante nje Shpres edhe pse ai nuk i paraqite as nje element te till.

Marr Nga Revista Javore ” Kosovarja ”

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *