Ad
Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.. Ide mbi injorancën Semundja e te gjithe koherave Le ta quajme pra “Idiotesia Masive”

Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.. Ide mbi injorancën Semundja e te gjithe koherave Le ta quajme pra “Idiotesia Masive”

Ad

Semundja e te gjithe koherave, ngjitese dhe me pasoja fatale.
Transmetohet nepermjet te gjitha menyrave te mundshme, duke filluar qe prej fjales ( shoqeruar me pershtyme ) e deri tek akti seksual me pozicion per te percaktuar gjinine.
Zakonisht serviret e shoqeruar me nje bravo rrushi ose tequila. Statistikat tregojne qe ne Shqiperi ka shume zona te kuqe ( me rrezikshmeri te larte ) dhe epidemia eshte ne prag. Blloku perfaqeson zonen me te keqe, ku semundja mund te transmetohet edhe vetem me ane te shikimit.
Nese ne Shqiperi nga aksidentet vdesin rreth 5 persona ne muaj, nga injoranca shpetojne 6. Shoqerohet me dhimbje koke, budallalliqe nga goja dhe karagjozlliqe neper rruge. Gjithashtu dallohet nga floket me xhel te ngrire dhe minifundi roze. Spitalet jane te papergatitur per nje fluks kaq te madh, keshtu qe duhet kuruar ne shumicen e rasteve ne kushte vetjake. Si zgjidhje e pare mund te jete leximi i nje libri per here te pare ne jeten tende, ose heqja e mediasatit nga lista e kanaleve te tv.
Sipas rekomandimeve te OSBE, nje nisme e mire qe mund te ndermerrej do ishte mbyllja e tv BBF dhe arrestimi i pjesetareve te stafit. Gjithashtu censurimi i fjalimeve te parlamentareve do sherbente per nje ambjent me te pershtatshem kurativ.

Me thjesht per ta kuptuar populli,kete injorance apo zgjuarsi qe kemi e kemi dhurate nga menyra e funksionimit te shtetit tone gjate 65 viteve mos ju duket cudi eshte nje shkoll kaq e keqe edukimi qe na eshte imponuar saqe hedh posht edhe fam.dhe qe do te duhet koh te sherohemi nga kjo semundje unike .Duhet te mundohemi te gjith ta luftojm kete semundje jo vetem me kritika apo tallje.p.sh.nje njeri qe eshte injorant se kupton kurre ne vetvete qe eshte i till edhe kur i thua qe ti je injorant thell ne vetvete ai se pranon kurre dhe ne publik e mbron me dhune, te till kan qen ,jan dhe shpresoj te mos jen ato qe na kan udhehequr,dhe pikerisht e keqa ne vendin ton svjen nga shtresa e varfer analfabete por nga opozita e saj.me thoni zoterinj nje deputet i gjuan me grusht apo shqelm,albitrit apo lojtarit, te njejtin veprim ben edhe nje karrocier kali qe e ka vendosur televizorin mbi thesin e miellit me 4 vjet shkoll ju bej pyetjen kush eshte me injorant ?Nje minister qe kerkon te behet bilioner ne 4 vjet duke shpenzuar me se shumten e kohes duke luajtur bilardo,per nje jet te degjenuar apo nje popull qe punon per nje 5 mije leksh ne dit qe te ushqeje femijet ? Nje trume njerezish qe mblidhen ne shesh per te protestuar pikerisht 2 dit mbas dites me te madhe ne Shqiperi qe mbas 91,apo lideri opozitar qe e organizoi dhe i fliste me flet te pergatitur perpara,me thoni zoterinj kush jane me injorant , ai femija qe slahet se ska me cte ngrohi ujin apo ato qe kane uje te ngrohte por qe bejne pis koken me xhel.Pikerisht prandaj vazhdojm te jetojm dhe dot jetojm ne injoranc sepse njerezit qe jane te till jan shum te shendoshe dhe si leviz dot nga vendi,sepse si i thone nje fjale engjelli rri lart ne qiell se ka frik te zbresi poshte nga djalli qe na eshte ulur kembekryq afer Skenderbeuthe qe i themi te gjith mirmengjes se bashku me hir apo pa hir.

Jo per gje po ai eshte nje produkt i vete shoqerise. Pastaj ne ate qe une kam dashur te shpreh kane pak rendesi fajtoret dhe arsyet. Eshte shume me i rendesishem fenomeni. Arsyet e injorances sone justifikohen edhe me faktore te jashtem, por gjithmone permbajne ne vetvete nje doze te madhe qe na perket si faktor i joni. Psikoze e vjeter mendjemadhesie dhe pertacie.
Te pranosh problemin eshte hapi i pare, te japesh zgjidhje eshte i dyti. Per te gjetur arsyet dhe per ti vene gishtin fajtoreve ka kohe me vone.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *