Ad
Grupi i Intelektualeve Orthodokse te Tiranes – ka permendur disa here dhe ka insistuar

Grupi i Intelektualeve Orthodokse te Tiranes – ka permendur disa here dhe ka insistuar

Ad

Grupi i Intelektualeve Orthodokse te Tiranes – ka permendur disa here dhe ka insistuar qe mbrojtesi i qytetit te Korces -Shen Gjergji- ka humbur qe pas 1967 e deri me sot.
Keqardhje qe asnje klerik perfshi dhe Peshkopin e Korces Loanin, madje as KOASH, madje as edhe shume orthodokse korcare qe sot u merren me vogelsira e u qan zemra per zockat e raki-ckat festat ateiste-nuk duan te kujtohen per mbrojtesin e Korces:
Shen Gjergjin .
Kisha -Katedrale e sotme ne Korce i ka borxh korces emrin e Shen Gjergjit aq I ngjashem dhe aq I afert me Heroi tone Kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu, pavaresisht histories se ndryshme.
Po po. Po Korca e 2019? Ku eshte Shen Gjergji?
Perse nuk i keni thene nje llaf Joanit?
Perse nuk i keni shkeuar nje fjale KOASH?
Perse nuk keni bere nje takim-kujtese per kete problem?
Apo e keni kujtuar para gotkes se rakise?
Epo mire o Korca ime ku Intelektualet e mbajne vrapin cdo dite ne Pijetore e Zaberhane.
Epo vazhdo o Korca ime ku intelektualet nuk kujtohen per Kishwn-Katedrale te prishur me 14 shkurt 1967 nga diktatura komuniste per te vendosur Ateizmin, por kujtohen vetem per qejfe e serenade sikur dikush tua kete mgopur trurin me hashash e droge.

Epo vazhdo o Korca ime ti shmangesh Zotit dhe Shen Gjergjit vetem e vetem se edhe disa klerike nuk e ngrene zerin per te vendosur Mbrojtesin e qytetit ne vendin e vet.
Epo vazhdoni o besimtare Orthodokse te Qytetit te Korces te harroni kujtimet dhe te mallengjeheni se dikush po ju jep mundesine te emigroni, apo te merrni pension nga nje vend I huaj, apo edhe te hapni ndonje varreze me lejen e qeveritareve ku kleriket bejne detyrat e tyre dy here per te njejtin varr..
Nuk duhet keshtu. Duhet te mos harrojme dhe te themi te verteten , packa se dikujt nuk I vjen mire.
Bashkebesimtaret nuk duhet te urrejne njeri tjetrin, por duhet te perpiqen te rrine bashke dhe te afrojne te larguarit.
Keqardhje, por dhe Shprese, per Korcen, por edhe per te gjithe Orthodoksine shqiptare.
G. I.O.T.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *