Ad
FISHTA NE GOJEN E POPULLIT – Thone se mreti jone ” i dashur” Zogu pare

FISHTA NE GOJEN E POPULLIT – Thone se mreti jone ” i dashur” Zogu pare

Ad

FISHTA NE GOJEN E POPULLIT.

Thone se mreti jone ” i dashur” Zogu pare, lartmadhnia e tij sheh nje anderr te tmershme. Kishte pare sikur tre gomere ishin lidhur ne oborrin e pallatit tij mbretnor; Nje i shendoshte shume; Nje i dobet shume dhe Nje qorr.
Mblodhi interpretues anderrash nga gjithe mbretnia shqiptare, bile gojet e liga thone se shkoi deri te miqt e vet ne Turqi , Itali apo Serbi. Mbas shume e shume hamendjesh per interpretim, sikur psh, “mbretin do ta tradhetonte gruaja”, sikur “do lindte nje vajze e shoqja”, apo sikur “do te behej shume me i pasur ” Por servilat enderra – zberthyes deshtuan. Kete ngjarje e merr vesh Fishta dhe shkon fill e te mbreti.
– Kam ndigjue se ke pa anderr lartmadhni ?
– Po – i tha mbreti – a mund te me spjegoni ju ndonje gja ?
– Per kete kam ardhe – iu pergjigjet Fishta.
– Pra jane tre gomere te lidhur ne oborrin tand? .
– Ashtu asht – tha mbreti.
Atehere po mundohem ta spjegoj: Gomari i shendosht jane oborrtaret e tu qe kane vjedhe gjithe pasurite e shqiptareve dhe gjithe ata qe te shoqrojne Ty: Gomari i dobet asht populli qe po vuan per nje cope buke dhe AI GOMARI QORR je Ti qe nuk e shikon kete gjendje mjerane, korupsioni e amorale.. Kaq di une – tha Fishta dhe doli”

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *