Ad
Fati i mbajtjes peng të shqipëris ju la në dorë nga Ramizi vetëm  Sali Berishës

Fati i mbajtjes peng të shqipëris ju la në dorë nga Ramizi vetëm Sali Berishës

Ad

Nga Anastas Gjergjo – Per kedo socialiste qe nxjerre shkume nga goja kunder Berishes qe ne 30 vjet lajti per to. Katovica eshte nje loje qe luhet ne porten e viktimes, pavarsishte nese eshte ne pushtet apo opozite. Prandaj Berisha nuk u nderrua kurre, ndersa lderet socialistet nuk ishin kurre faktore ne politike se nuk kishin mision te veshtre ne bashkesine e tyre, fundia ato do te beheshin klasa e kapitaleve.
Te gjithe lideret socialistet u larguan me respekt te elektoratit. Nano i “burgut ” lider shpirterore. Mejdani lider pranverore, Majko i betejave ballkanike, por te gjithe ishin periferike ne politke. Berisha eshte faktore, eshte mekembesi i Ramiz Alise, atij ju besua jeta e bllokmeneve dhe kjo konsistonte ne vullnetin e tije per te denigruar PD-n. Per tu bere i beseshem, e kthenin ne pozite dhe kur ndodhnin piramidat dhe kur ndodhe Gerdeci, per me teper e bejne te fitoje votat ne vendin e drames.
Konflikti qe rrit ambcien politike eshte momenti kur spekulanti Soros kerkonte pushtetin perfundimtare dhe hyn ne loje si ngadhnjimtare, Djalli shpetimtare i reformave, vettingut. Nje pabesi ne misionin e Berishes qe arriti te ndertoje oligarkine komuniste te kaptalit – zbatimin e plote te Katovices.
Kjo do te thote se spekulanti Soros permes Rames, se ka per gje te beje ndonje kurban, per te perligje perfundimishte pushtetin e tij, por Berishen kurre. Ato qe implementan Katovicen permes amb Chris Hill, jan mbrojtesit e tij.

Megjithate misioni i Berishes ne politike ishte amoral dhe ai e vuan handikapin ku perftuesit e urrejne per vdekie dhe viktimat presim shpetim prej tij.
Sjellia prej handikapi e shqiptareve vjen per shkak se fatkeqesisht ndryshimet historike, si pavarsia, shtetformimi, socializmi diktatorial, nuk erdhen si emancimpim, si perplasje ideshe, por pushtetin e ka mare me i forti dhe ka bere ligjin. Produkti i marre nga dhuna, e ben popullin te kete probleme me te kuptuarit. SHQIPTARET “NUK KUPTOJNE.”
FB nuk e ben popullin te kuptoje. Ky popull ndarjen klasore te diktatures e quan pluralizem. Te pretendoshe te ndertoshe demokraci me armiq klasash, eshte cmendria te cilen ne perjetojme .Demokracia eshte produkt emancipimi dhe jo dhune.
Por perse u zgjodhe menyra e grabitjes se pronave dhe jo politika e dhurimit? Pa mendojeni ku do te ishte Shqiperia nese pronaret do te dhuronin pronen e tyre, pa lene dhe veten pa gje?, Do kshim pajtim kombetare, permbysje e sistemit diktatorial ne ndergjegje, do te kishim reforma dhe mardhenie harmonike qe do te conin vendin perpara. Perkundrazi ne nvestuam ne urejtje, percarje, inkriminim te popullsise ne procesin e vjedhjes se pronave. E detyruan te inkriminuarin te paguaj me rryshfet, te shese voten , por dhe nderin.
Kjo eshte vjedhja reale e votes dhe jo ajo qe pretendon opozita sot.
Vrapuam te konvertojne privilegjet me kapital permes vjedhjes. E me hajdute as demokraci nuk ndertohet e as ne Europe nuk shkohet. Shqiptare te ndershem ka plote, por nuk ka parti te ndershme.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *