Ad
Edi Rama një nga liderët më qytetar të dalë nga shekujt e kësaj toke. Mjafton të kthejmë kokën rreth 5-së vite më parë ku ishim

Edi Rama një nga liderët më qytetar të dalë nga shekujt e kësaj toke. Mjafton të kthejmë kokën rreth 5-së vite më parë ku ishim

Ad

Amarildo Pregapuca – Edi Rama na futi ne Europe, se Edi Rama eshte nje lider Europian, ndoshta nga me te miret e momentit.
Ky eshte nje fakt, i cili nuk ka dale nga asgjeja dhe as nga simpatia personale.
Si nje kundershtar i vizionit te tij per ekonomine, si dhe per politiken, me duhet ti them nje bravo te forte per berjen e gjese me minimale te mundshme per nje shtet, por qe ne kushtet e shoqerise Shqiptare te semure, duhet ta pranojme se ka bere gati te pamunduren, te paparashikueshmen.
Mjafton te kthejme koken rreth 5-se vite me pare dhe nese s’na ka lene kujtesa ose s’na jane qerruar syte nga urrejtja, xhelozia apo mosdija..dhe do te shohim nje Shqiperi te turpshme, ne cdo drejtim te mundshem.
Qe nga retorika qeveritare, tek perurimet fshatareske plot militante te shperfytyruar, banale por aq shume te kushtueshem.
Institucione qe i dhane emrin dhe figuren me te mjere kesaj fjale, duke filluar nga ndertesat, rradhet, kacavjerrjet neper dritare te hekurta dhe banaqe..
E mbani mend “Lyfin”?! Lyf, Lyf e kishte emrin, fytyren, floket,trupin dhe fjalet..dhe fjalet i kish Lyf, biles dhe numrin e telefonit dhe menyren e komunikimit, orarin e ardhjes dhe perzgjedhjen e njerzve, se kush duhet te hynte dhe kush jo, pavaresisht radhes.Lyf ishte dhe perceptimi yne i menyres se perqasjes ndaj cdo halli.
Policine e mbani mend ? Kete ishalla jo.Ishalla jo, se duhet harruar, pasi nuk gjenden fjale ta peshkruash.
Si rrjedhoje e saj, parkimet, ulerima dhe fershellima e gomave qe gervishte qytetin dhe qyteterimin, e kundermonte pordhe me rigon.
Sheshet, hyrjet e qyteteve..zot me mire ti keni harruar.
Dhe na pazare, diku ne krah te shitjes se specave me gjize, diploma universitare per Juridik.
Shqiperia ka ndryshuar shume keto 5-vite.
Tani nuk ka muaj qe mund te mos lexosh ne gjuhe te huaj, dicka te bukur per te.Por dhe ne rruget, sheshet, kafenet apo restorantet e saj, sheh dhe degjon shume me shume te huaj.
O dhe shoqerite civile, e kane mundesine qe pacivilizimin e tyre ta shprehin me lirshem, me me ulerime..gazetaret jane me te lire te nxijne gjithcka..dhe kjo fale Rames-Ah kete mos e harroni.
Rama e futi Shqiperine dhe veten ne Europe, ne ate stad te mundshem te momentit,aq te larget ne dukje jo shume kohe me pare.
Ne si shoqeri kur do te mundemi ?!
E kisha fjalen, kur do te mundemi ne te kuptojme thelbin e biznesit te nje kombi dhe shteti..dhe te bejme me te miren e mundshme per te, qofte dhe duke e urryer Ramen, duke e sfiduar me ide, me zgjidhje me te mira nisur nga cfare kemi dhe jo cfare kemi deshire te kemi.
Kur do mundemi ne si shoqeri te sherohemi nga “anti”.
Anti-nuk eshte opozite me Ramen por me kombin.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *