Ad
Dijetari i shquar shqiptar Faik Konica, ne nje rast qe mbeti i pa haruar per te

Dijetari i shquar shqiptar Faik Konica, ne nje rast qe mbeti i pa haruar per te

Ad

Dijetari i shquar shqiptar Faik Konica, ne nje rast qe mbeti i pa haruar per te, i drejtojnj lutje Allahut te madh me keto fjale:Ati yne qe i madherushem: jepna fuqi te mbajme gojen mbyllur kur s’kemi gje per te thene, falna durimin te thellojme nje pune perpara se te fillojme te shkruajme mbi te, shpetona nga grackat, nga shtremberimet, nga lajthitjet”. Sa do i madh dhe i mencur te jete njeriu, sado i shquar e i respektuar te jete ai , vjen nje dite qe pa u thelluar flet per cart, flet kuturu e behet qesharak para atyre qe e lexojne. Ne librin me titull “Nga njeri dhjetor ne tjetrin”,Kadareja pershkruan, nder te tjera, nje bisede te gjate, qe ne shkurtin e vitit 1990 ka zhvilluar ne kolltuket e Komitetit Qendror te Partise se punes, me ish-presidentin komunist, Ramiz Alia.Sic thote Kadarea ne shkrimin e tij, ne biseden midis “dy shokeve komuniste”ai i ka propozuar Alise rihapjen e kishave dhe xhamive, por i ka theksuar atij “se me kalimin e viteve feja e vone islame,e ardhur bashke me otomanet, do te zbehe(se pari ne Shqiperi e me pas ne Kosove)gjersa t”ja lere vendin fese se krishtere. Pra sipas Kadarese, prishja e fese islame do te ishte nje e mire per kombin tone. Nuk eshte per tu cuditur aspak kur deklarata te tilla absurde dalin nga truri dhe pena e Ismail Kadarese.Eshte ai Kadare qe ne dhjetra vepra i ka kenduar Partise Komuniste e diktatorit Hoxha Eshte ai Kadare qe ne poemen”Shqiponjat fluturojne lart” nder te tjera thote:”Prisnin vargmalet dike qe t’u printe-Priste Shqiperia Partine Komuniste”.Dhe Ismail Kadareja eshte nga ata burra qe u qendron besnik atyre qe ka shkruar.Zoti ju bekofte.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *