Ad
Deklarata e plotë e Znj. Yuri Kim si Ambasadore e nominuar nga President Donald J. Trump

Deklarata e plotë e Znj. Yuri Kim si Ambasadore e nominuar nga President Donald J. Trump

Ad

Deklarata e plotë e Znj. Yuri Kim si Ambasadore e nominuar nga President Donald J. Trump

(shpërndarë nga vetë Znj. Yuri Kim për mediat dhe publikun)

Emërimi si Ambasadore e SHBA në Republikën e Shqipërisë
Komiteti i Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit

29 tetor 2019
Z. Kryetar, Anëtar të nderuar dhe të shquar të Komitetit:

Është një nder i veçantë të paraqitem para jush sot si e nominuar e Presidentit Trump për të qenë ambasadore radhës në Shqipëri. Unë i jam mirënjohëse Presidentit dhe Sekretarit Pompeo për besimin që ata më kanë dhënë. Nëse konfirmohem, unë do të isha gruaja e parë koreano-amerikane që përfaqësoja kombin tonë të madh si një ambasador. Unë gjithashtu do të isha ambasadorja e parë nga territori amerikan i Guam. Në fakt, unë jam bashkuar sot nga brohoritje të miqve dhe bashkëqytetarëve të mi, përfshirë vëllezërit e mi Yeong-Sae dhe Forcën Ajrore Lt.

Minwoo Kim – i cili promovon inovacionin dhe ndërmarrjet në Silicon Valley, tjetri duke e mbajtur vendin tonë të sigurt si oficer municionesh në bazën e Minot të Forcave Ajrore. Prindërit e mi dhe anëtarët e tjerë të familjes gjithashtu janë pa dyshim se po shikojnë nga Guam ose kudo tjetër që mund të jenë.

Për më shumë se dy dekada, unë kam pasur privilegjin t’i shërbej vendit tonë si Zyrtare e Shërbimit të Jashtëm. Nga Pekini në Bagdad, dhe pikat në mes, unë kam kërkuar të siguroj që Shtetet e Bashkuara të mbeten të forta, të sigurta dhe të sigurta; që njerëzit tanë dhe bizneset tona të lulëzojnë; dhe që ne të vazhdojmë të ndjekim rregullat dhe të udhëheqim institucionet që kanë siguruar paqen dhe prosperitetin e Amerikës gjatë shekullit të kaluar.

Nëse konfirmohem, mezi pres t’i vazhdoj ato përpjekje duke forcuar më tej marrëdhëniet tona tashmë të forta dhe produktive me Shqipërinë.

Pak miq kanë përqafuar më shumë Amerikën – sondazh pas sondazhesh tregojnë se mbështetja shqiptare për Shtetet e Bashkuara mbetet ndër më të lartat në botë. Pak Aleatë kanë qenë më besnikë – trupat shqiptare kanë qenë në anën tonë në Afganistan, Kosovë, Bosnje dhe krahun Lindor të NATO-s. Dhe pak partnerë janë po aq të gatshëm dhe në gatishmëri të bëjnë më shumë me Shtetet e Bashkuara. Ne kemi një vend dhe popull mik të fortë dhe besnik në Shqipëri, dhe është e domosdoshme që të mbajmë miq si Shqipëria pranë nesh, veçanërisht përballë sfidave strategjike për interesat, vlerat dhe institucionet tona të përbashkëta.

Nëse konfirmohem, unë do të përparoja tre prioritete:
Së pari, unë do ta inkurajoja Shqipërinë të ruajë kursin e saj të qëndrueshëm për të arritur premtimin e investimit prej 2% në fushën e mbrojtjes deri në vitin 2024 në mënyrë që Shqipëria të jetë një Aleatë edhe më e fortë dhe më e aftë. Që kur Shqipëria u anëtarësua në NATO në 2009, ushtarët shqiptarë kanë luftuar krah për krah me trupat amerikane. Në Afganistan, shqiptarët kanë qenë me ne duke këshilluar dhe trajnuar forcat afgane. Shqipëria ka qenë gjithashtu një partner i besueshëm në Koalicionin Global për të mposhtur ISIS-in. Aksionet e Shqipërisë tregojnë se jo vetëm që vlerëson përfitimet e NATO-s, por përfshin përgjegjësitë e anëtarësimit.

Së dyti, do të vazhdoja të promovoja zhvillimin demokratik të Shqipërisë. Në afatin e menjëhershëm, unë do të shtyja liderët e Shqipërisë për të zgjidhur ngërçin politik aktual në një mënyrë që përforcon kërkesën e pranimit të Shqipërisë në BE dhe pozicionet më të mira që Shqipëria të ketë sukses gjatë mandatit të saj si Kryetar i Zyrës së OSBE-së në vitin 2020. Aspiratat e Shqipërisë në BE – dhe reformat që ato sjellin – do të çojnë në më shumë prosperitet dhe stabilitet për vendin dhe rajonin. Do ta bëjnë Shqipërinë gjithashtu një Aleat më të fortë, më të aftë të Shteteve të Bashkuara.

Më thelbësorja, unë do të forcoja ndihmën diplomatike dhe ndihmën e SHBA për forcimin e sundimit të ligjit dhe luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar. Shtetet e Bashkuara duhet të vazhdojnë të inkurajojnë Shqipërinë që të zbatojë plotësisht reformat në drejtësi, të vazhdojë verifikimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe të krijojë një strukturë speciale të pavarur kundër korrupsionit dhe një Byrosë Kombëtare të Hetimit. Unë gjithashtu do të dyfishoja angazhimin dhe ndihmën teknike amerikane në hetimin, ndjekjen penale dhe dënimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar ndërkombëtar.

Së treti, unë do të punoja për të promovuar eksportet e SHBA dhe investimet e Sh.B.A-së në Shqipëri në mënyrë që të siguroja mundësi si për Sh.B.A ashtu dhe për qytetarët shqiptarë dhe të krijoja punë në të dy vendet. Investimi në Sh.B.A kërkon një klimë mikpritëse biznesi dhe një lojë të barabartë për kompanitë dhe investitorët tanë. Në këtë drejtim, do të nënvizoja se besimi në sundimin e ligjit dhe transparencën janë thelbësore.

Ndërsa ndjekim përparësitë tona, unë do të bëja çmos për të menaxhuar dhe ruajtur burimet tona jashtë vendit, veçanërisht burimin tonë më të rëndësishëm: punonjësit e përkushtuar të Ambasadës sonë. Puna e madhe dhe përkushtimi i tyre janë thelbësore për të arritur qëllimet e Shteteve të Bashkuara dhe popullit amerikan. Ne ia kemi borxh vetes tonë të kujdesemi për njerëzit tanë, të sigurohemi që ata janë të sigurt dhe të ofrojnë mbështetjen dhe burimet e nevojshme për të pasur sukses në emër të kombit tonë.

Nëse konfirmohet, mezi pres të avancoj interesat e Shteteve të Bashkuara duke punuar së bashku me Kongresin dhe këtë Komitet për të vazhduar forcimin e lidhjeve tona të forta me qeverinë dhe popullin e Shqipërisë.

Faleminderit që morët parasysh kandidaturën time. Unë do të isha i lumtur t’i përgjigjem pyetjeve tuaja.

Znj. Yuri Kim si Ambasadore e nominuar nga President Donald J. Trump

(përkthyer nga anglishtja nga Avokati Altin Goxhaj, aktivist i Koalicioni Për Shqipërinë)

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *