Ad
Dëgjova me kureshtje e me laps në dorë Debatin televiziv – Nga Riza Sinani

Dëgjova me kureshtje e me laps në dorë Debatin televiziv – Nga Riza Sinani

Ad

-Dègjova me kureshtje e me laps nè dorè Debatin televiziv midis Llumit gazetaresk e Kryeministrit .
Besoj qè Edi rama ja pèrplasi nè sy kèsaj gazetarie kriminale . Problemi èshtè se :–A do ketè ndonjèherè njè matès ,apo njè kufi ,apo njè ligj pèr kètè lloj gazetarie politike e fashiste ?
Pèr sa i pèrket Zhdukjes sè krimit ,doja t’i thoja Edit se –vetèm Diktatura e Proletariatit e bèn krimin tè flejè nèn DHE.
Kèta lloj fytyrash janè pjellè e asaj shkolle politike gazetareske qè ka ndèrtuar klani berishjan kèta 30 vjet .
Qeveria duhet tè bèjè mè parè Vetingun tek ajo shkollè ,qè po degjeneron brezin e ri me mashtrime ,fallsifikime , me sajime tè ndryshme .E gjithè lufta bèhet midis sè Majtès e tè Djathtès .Eshtè e pamundur sot tè gjesh njè gazetar serioz e intelektual .Tè gjithè janè tè uritur pas parasè ,,tè gjithè janè servila tè padronève ,,tè gjithè janè helmues ,biles mè shumè se gjarpèrinjtè .
Nè emèr tè lirisè sè fjalès kjo lloj kategorie antinjerèzore po krijon brezin e antinjeriut.Unè nuk do ta besoja kurrè ,qè njè Mark marku tè edukojè brezin e ri ..unè do tè ngrija grushtin lart e me sa fuqi qè do tè kisha do tè godisja fort kokat e krimit gazetaresk .Jam i mendimit se Kriminelèt mè tè mèdhenj nè Shqipèri janè kjo kategori gazetarèsh ,apo sahanlèpirèsh .
Edi Rama nuk besoj ,qè i vetèm t’i mundè kèta tigra ,,,po po na janè bèrè si tigra e luanè e mendojnè se vetèm kèta llapazanè dijnè gjithshka ,,e janè tè pa prekshèm .
Do tè doja tè prekeshin edhe kèta mashtrues sepse po trullosin çdo ditè ,prej 30 vjetèsh ,mendjet e njerèzve tè ndershèm .
Besoj ,se shqiptarèt e dijnè se sa miljona lekè merr blendi fevziu ,,,sa pasuri ka e kujt i shèrben . SPAK-u tè shkojè e tè hetojè edhe Pasurinè prrallore tè kètyre kèndezève tè sali berishès.
Njerèzit nuk duhet tè habiten me kèto Emisione televizive ,as edhe tè hutohen e tè mashtrohen .
Njerèzit duhet tè kuptojnè se sa e fèlliqur èshtè loja politike nè kapitalizèm pèr marrjen e pushtetit .Borgjezia èshtè organizatorja dhe pronarja e kètyre lojrave me Pushtetin .Qèllimi i saj èshtè tè hutojè masat ,tè hutojè intelektualèt ,tè hutojè Rininè, tè pèrçajè popullin ,qè ta ketè mè tè lehtè sundimin e saj .Desha tè thoja nè fund ,qè Edi bèn gabim tè madh qè frekuenton televizionet private e anashkalon atè shtetèrore .Ai duhet tè japè shembullin personal qè tè rrisi autoritetin e televizionit shtetèror e tè kontrollojè pèrgatitjen profesionale tè kètij Televizioni .Televizioni shtetèror duhet tè bèhet Vatèr e edukimit kombètar ,patriotik e qytetar. Vetèm kèshtu mund t’i mbylim zèrin mashtrues televizioneve private tè tipit Opinion .çfar opinioni japin kèta tashmè e dimè tè gjithè .(riza sinani 13.2.2019)

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *