Ad
Çfarë po ndodh me Julian Assange njëriu që drodhi SHBA?

Çfarë po ndodh me Julian Assange njëriu që drodhi SHBA?

Ad

Thashethemet janë të shumta se Julian Assange së shpejti do të lirohet nga ambasada ekuadoriane në Londër, pasi organizata që themeloi, WikiLeaks, sugjeroi që dalja e tij ishte e afërt.

WikiLeaks ka shkruar në Twitter se një burim i nivelit të lartë brenda shtetit ekuadorian tha se Assange do të dëbohet nga ambasada brenda “orëve ose ditëve”. Por një zyrtar i lartë ekuadoras tha se nuk ishte marrë vendim për ta larguar atë nga ndërtesa.

Pse është Julian Assange në ambasadën ekuadoriane?

Në gusht të vitit 2010, një urdhër-arrest u lëshua për Assange për dy akuza të veçanta – një përdhunim dhe një nga ngacmimet – pasi ai vizitoi Suedinë për një udhëtim të folur. Ai ishte pyetur nga policia në Stokholm dhe mohoi akuzat.

Assange zbuloi frikën e tij se nëse ai do të ekstradohej në Suedi, ai do të ekstradohej përsëri në SHBA për t’u përballur me akuzat për publikimin e dosjeve të sekretit të SHBA nga WikiLeaks.

Mbështetësit mbledhin pas raporteve Julian Assange mund të largohen nga ambasada

Pasi një urdhër arresti ndërkombëtar u lëshua nga policia suedeze përmes Interpolit, Assange u paraqit në policinë metropolitane në dhjetor 2010 dhe u paraqit në një seancë dëgjimore për ekstradim, ku iu dha lirimi me kusht.

Pas disa viteve të betejave ligjore, gjykatat e Mbretërisë së Bashkuar vendosën që Assange duhet të ekstradohet në Suedi dhe themeluesi i WikiLeaks hyri në ambasadën e Ekuadorit në gusht të vitit 2012 duke kërkuar azil politik, i cili ishte dhënë.

Çfarë ndodhi me akuzat në Suedi?

Prokurorët suedezë hodhën një hetim paraprak për akuzat për përdhunim në maj 2017, duke deklaruar se “në këtë pikë, të gjitha mundësitë për të kryer hetimin janë të rraskapitur”.

Pohimet e veçanta të sulmit seksual, të bëra nga një grua e dytë suedeze, u hoqën nga autoritetet suedeze në vitin 2015, pasi statuti i kufizimeve skadoi.

Pse nuk largohet thjesht nga ambasada?

Met lëshoi një urdhër për arrestimin e tij pasi ai nuk arriti të dorëzohej në kushtin e dorëzimit të vendosur në dhjetor 2010 – ky urdhër mbetet.

Në janar të vitit 2018, avokatët për Assange u përpoqën që mandati të hiqet nga baza për shkak se “ka humbur qëllimin dhe funksionin e saj”.

Julian Assange ka shkelur në mënyrë të përsëritur kushtet e azilit, thotë presidenti i Ekuadorit

Por në shkurt të atij viti, gjykata e magjistratëve në Westminster tha se urdhër-arresti në Mbretërinë e Bashkuar ishte ende e vlefshme. Assange tha se vazhdon të ketë frikë se një arrestim në tokën britanike në fund të fundit do të çonte në ekstradim në SHBA.

A e duan akoma amerikanët?

Ne nuk e dimë me siguri. Por një gabim në një dokument të paraqitur nga autoritetet amerikane, i cili u shfaq në nëntor të vitit të kaluar në një rast të palidhur, nënkupton se akuzat penale mund të jenë përgatitur në fshehtësi.

Teksti i paraqitjes gjyqësore, që lidhet me një rast krejtësisht të veçantë, përfshin dy përmendje të dikujt të quajtur Assange, duke përfshirë një sugjerim se dokumentacioni në rast “do të duhej të mbetej i mbyllur derisa Assange të arrestohej në lidhje me akuzat”.

Në janar, avokatët për Assange thanë se po ndërmarrin veprime që synojnë që administrata e Donald Trump të zbulojë akuzat “ngritur fshehurazi” kundër themeluesit të Wikileaks.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *