Ad
Çdo të thotë të jesh një femër në këtë realitet që jetojmë

Çdo të thotë të jesh një femër në këtë realitet që jetojmë

Ad

Të jesh femër është kaq magjepsëse. Është një aventurë që kërkon një kurajo të tillë, një sfidë që nuk të mërzit kurrë ….Do të ndërrmarrësh kaq shumë gjëra nëse do të lindësh femër. Si fillim, do të duhet të luftosh për të bindur se nëse Zoti ekziston mund të jetë një plakaruqe me flokë të bardhë ose një vashëz e bukur. Pastaj do të të duhet të shpjegosh që mëkati nuk lindi ditën që Eva mori mollën: atë ditë lindi virtyti, më i shkëlqyer, i quajtur mosbindje… Dhe në fund, do të të duhet të luftosh për të treguar se brenda një trupi të lëmuar dhe me forma ka një inteligjencë që kërkon të dëgjohet…

(Oriana Fallaci)

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *