Ad
Buletini i infeksionit të koronavirusit në Lombardi konfirmon që rajoni është akoma zona e vendit që po përjeton situatën më të ndërlikuar

Buletini i infeksionit të koronavirusit në Lombardi konfirmon që rajoni është akoma zona e vendit që po përjeton situatën më të ndërlikuar

Ad

Buletini i infeksionit të koronavirusit në Lombardi konfirmon që rajoni është akoma zona e vendit që po përjeton situatën më të ndërlikuar. Këshilltari Rajonal i Mirëqenies Giulio Gallera tha se kishte 3251 raste të reja, total 25515. Numri i përgjithshëm i vdekjeve ka arritur në 3095, 546 në 24 orët e fundit. Pacientët me terapi intensive janë 1093, 8258 numri i përgjithshëm i të shtruarve në spital.

Gallera shtoi se “të gjithë ekspertët na thanw se ditët më të vështira do të ishin e shtuna dhe e diela në datën e 13 dhe 14 nga prezantimi i masës efektive të kontrollit dhe mjerisht, ekspertët kishin të drejtë, duke pasur parasysh që të dhënat po rriten të gjitha me shpejtësi “. Numri i të vdekurve me 546 vdekje brenda një dite është më i larti në Lombardi deri më tani.

Ka 4672 pozitivë në qytetin e Milanos, 868 më shumë se dje, 1829 vetëm në qytetin e Milanos, 279 mw shumw se dje. “Një shifër e lartë, por më e ulët se ajo e ditëve të fundit”, komentoi këshilltari për Mirëqenie. “Zëri i dhomave të urgjencës për Milanon nxjerr në pah qëndrueshmërinë e këtyre orëve,” tha Gallera, i cili beson se “të dhënat do të fillojnë të ulen midis tw dielws dhe të hënës”.

Në provincën e Bergamos ka 5869 tw prekur, 715 më shumë se dje, ndërsa në Brescia ka 5028, me një rritje prej 380. Në Kremonese janë 2733, 341 më shumë sesa dje, në zonën e Lodit 1693, me një rritje prej 96, shenjë që tregon se masat e marra po tregojnw efikasitet pwr bllokimin e infeksionit. Numrat po rriten gjithashtu në provincën e Monza Brianza, më shumë se 268 krahasuar me dje.

“Shpallni gjendjen e emergjencës”, ish-ministri i Shëndetësisë apel qeverisë: COVID-19 është një vrasës shkatërrimtar që s’pyet, merr jetë njerëzore e shkakton kriza të jashtëzakonshme
Ish-ministri i Shëndetësisë, Vangjel Tavo, përmes një postimi në ‘Facebook’ i bën thirrje qytetarëve që të qëndrojnë në shtëpi dhe të kufizojnë lëvizjet jashtë, ndërsa shtron pyetjen se pse ushtria duhet të dalë në rrugë e armatosur

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *