Ad
Bllokimi i negociatave, Alexis Tsipras: Ndonjëherë vlerat europiane janë më të fuqishme në Ballkan sesa në Bruksel

Bllokimi i negociatave, Alexis Tsipras: Ndonjëherë vlerat europiane janë më të fuqishme në Ballkan sesa në Bruksel

Ad

TIRANË, 18 tetor /ATSH – I. Vata/ Ish-kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras ka reaguar për moshapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duke e konsideruar si një mesazh dobësie dhe humbje për strukturën europiane.

“Vendimi i Këshillit Europian për të refuzuar nisjen e negociatave të anëtarësimit të Maqedonisë Veriore është një mesazh dobësie dhe humbje për strukturën europiane”, thekson ai.

Po ashtu Tsipras shton se “ndonjëherë vlerat europiane janë më të fuqishme në Ballkan sesa në Bruksel. Ne do të vazhdojmë të luftojmë për të ardhmen dhe unitetin e Europës. Ia kemi borxh popullit tonë”

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *