Ad
Antishqiptari. Lulzim Basha nuk heq dore nga poshtersite

Antishqiptari. Lulzim Basha nuk heq dore nga poshtersite

Ad

Nga Partizan Cene

Nuk heq dore nga poshtersite ..

Antishqiptari Lulzim Basha ne viziten sekrete ne Athine , u takua me Dora Bakojanin . Fill mbas kesaj Dora kerkoi ne Paelament qe Greqia ti vere kusht Shqiperise , njohjen pa kushte te marrveshjes qe ajo dhe Basha kur ishin ministra te jashtem te Greqise e Shqiperise kur qeveriste ne Shqiperi qeveria , Berisha 2 , te cilen e hodhi poshte gjykata Kushtetuese ..
Simbas zonjes Bakojani qe njeheresh eshte edhe motra e kryeministrit grek Qirjako Micotaqi ,dhe depudete e nderuar e Parlamentit grek , eshte bere kjo kerkese , duke theksuar se Shqiperise duhet ti behet presion per marrjen e Statusit Kandidat , per sa i perket marrveshjes se hedhur poshte disa vjet me pare ..
Kujtojme se ajo marrveshje , i shkepuste apriori dhe jashte rregullave nderkombetare dhe marrdhenieve dypaleshe , rreth 312 km 2 toke detare ..
Megjithate , Athina zyrtare nuk ka dhene asnje prononcim per sa i perkete asaj marrveshjeje , dhe gjasat jane se Shqiperia , do te marre driten jeshile nga fqinji i saj Greqia , ashtu sic ka deklaruar qeveria greke , taktikishte , keto vitet e fundit ..
Perkimi i pretendimit te zonjes Bakojani , menjehere mba vizites se kreut te opozites , tregon se Basha eshte i vendosur qe ta ndaloje me sa ka mundesi , marrjen e Staturit te vendi.
Kandidat ne 16 Tetor ..
Nuk ka nje njoftim zyrtar nga taikim Basha -Bakojani , por ne rruge jo operative , eshte folur per nje bisede koke me koke ..
Pra ai , nuk heq dore nga poshtersite ..

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *