Ad
Akademia bullgare: Gjuha maqedone sllave nuk ekziston atje ka tjetër gjuhë

Akademia bullgare: Gjuha maqedone sllave nuk ekziston atje ka tjetër gjuhë

Ad

Pas një seance të mbajtur mesditën e djeshme në Sofje, Akademia Bullgare e Shkencave doli në konkluzionin se gjuha maqedonase nuk ekziston dhe se është një “normë e shkruar rajonale” e gjuhës bullgare.

Akademia bullgare pohon faktin se pozicioni i Maqedonisë së Veriut është i rremë maqedonia ka banorët e vet të ndarë në katër shtete Bullgari Greqi Maqedoni Shqipëri dhe se ata janë vllehët.

Në të gjithë atë territor jetojnë vllehët shkoni dhe i vertetoni janë gjallë aty janë flasim gjuhën e ruajtur me shumë sakrifica.

Gjuha maqedone sllave nuk ekziston atje ka tjetër gjuhë dhe se ajo është e vllehëve

Ky institucion pasditen e së mërkurës miratoi një qëndrim duke theksuar se maqedonishtja ishte një dialekt i bullgarishtes por është sllave dhe pa lidhje tokësore më popullsinë dhe dokumentet shoqëruese përmbajnë një seri kualifikimesh dhe fyerjesh për këtë gjuhë, shkruan INA.

Akademia bullgare pranon se pozicioni i sotëm është një reagim i drejtpërdrejtë ndaj Kartës së Gjuhës Maqedonase të miratuar nga Akademia Maqedonase e Shkencave dhe Arteve

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *