Ad
Afro 500 milion kafshë vdiqën në zjarret Australiane

Afro 500 milion kafshë vdiqën në zjarret Australiane

Ad

Rreth 480 milion kafshë do të kishin vdekur në zjarret e bimësisë që përfshinë bregdetin jug-lindor të Australisë, duke përfshirë gati një e treta e popullsisë së ariut koala në habitatin kryesor të Uellsit të Ri Jugor.

Universiteti i Sidneit vlerëson se rreth 480 milion gjitarë, zogj dhe zvarranikë janë vrarë, direkt ose indirekt, nga zjarret shkatërruese që filluan në Shtator 2019, sipas The Times.

Afro 8,000 koalas u vranë në zjarret e New South Wales. Rajoni, rreth 380 kilometra në veri të Sidneit, është shtëpia e numrit më të madh të arinjve koala në Australi, me një popullsi deri në 28,000.

Kur koalat kapen në mes të flakëve, ato ngjiten në majë të një peme dhe përkulen lart. Nëse zjarri kalon shpejt dhe vetëm pak e djeg leshin e tyre, ato janë të sigurta dhe leshi i tyre do të rritet përsëri. Sidoqoftë, nëse zjarri vazhdon, koala nuk ka shans, vlerësojnë ekspertët.

Zjarret e vegjetacionit kanë shkatërruar deri më tani mbi pesë milion hektarë, nga të cilat 4 milion hektarë vetëm në New South Wales (NSW) vetëm. Fatkeqësisht, kushtet e favorshme çojnë në shpërthime të reja pothuajse çdo ditë. Të Mërkurën, pati më shumë se 100 shpërthime aktive të zjarrit në shtetin e NSW, dhe mijëra zjarrfikës po luftonin Për momentin, në shtëpinë time, ka kafshë të të gjitha llojeve në të gjitha dhomat, të cilat janë të sigurta dhe të mbrojtura atje … nuk u humbën asnjë kafshë,\” i tha ai ABC.për flakën.

Ministri Federal i Mjedisit Sussan Ley i tha ABC se “deri në 30% të popullsisë së koalës në atë rajon do të kishin vdekur, pasi rreth 30% e habitatit të tyre u shkatërruan”.

“Ne do të dimë më shumë kur zjarret janë të qeta dhe mund të bëhet një vlerësim i duhur,” shtoi ajo.

Përveç që është një nga habitatet më të populluara të koalës në Australi, rajoni në bregdetin verior gjithashtu pret një nga spitalet kryesore të koalës në vend. Në Spitalin Port Macquarie Koala, punonjësit trajtuan 72 kafshë që pësuan djegie në ditën e Krishtëlindjes.

Gjithashtu, të punësuarit nga kopshti i vogël Zoo në Mogo arritën të shpëtojnë 200 kafshët që jetojnë atje. Shumica ishin vendosur në kopshtin zoologjik, por majmunët, arinjtë panda dhe madje edhe një tigër u zhvendosën përkohësisht në shtëpinë e drejtorit të kopshtit.

Një urdhër evakuimi u dha të martën për zonën e New South Wales, ku ndodhet kopshti zoologjik, por stafi ka vendosur të qëndrojë atje për të mbrojtur kafshët e tyre.

Drejtori i kopshtit zoologjik Chad Staples tha se situata ishte “apokaliptike” dhe “ndjehej si Armageddon”.

Ai tha që kafshët mbijetuan vetëm sepse ekzistonte një plan i saktë: së pari, punonjësit e kopshtit zoologjik lëviznin gjithçka që mund të digjet në zonë dhe më pas u drejtuan për kafshët.

Më i madhi nga këta, si luanë, tigër dhe orangutanë, u zhvendosën për të siguruar rrethime nate për t’i mbajtur të qetë dhe të qetë, por më të vegjlit kishin nevojë për strehim shtesë.

Kështu që regjisori Staples vendosi që thjesht t’i çonte në shtëpinë e tij.

Për momentin, në shtëpinë time, ka kafshë të të gjitha llojeve në të gjitha dhomat, të cilat janë të sigurta dhe të mbrojtura atje … nuk u humbën asnjë kafshë,” i tha ai ABC.

Giraffes dhe zebras ishin lënë në rrethimet e tyre sepse ato ishin mjaft të mëdha për kafshët që të mund të shpëtonin nga zjarret në vend.

Z. Staples shpjegoi se këto ishin kafshët e vetme që pësuan, por jo për shkak të zjarreve, por për shkak të stresit sepse shumë njerëz dhe makina po luftonin rreth flakëve.

Ai tha që stafi përgatiti “qindra mijëra litra” ujë paraprakisht dhe pastaj futi ujë në tanke më të vogla që ishin ngarkuar në automjete për të shuar flakët.

Staples shpjegoi se si ekipi i tij punonte me orë të tëra gjatë gjithë natës dhe tha se parku do të ishte shkatërruar nëse nuk do të ishte për përpjekjet heroike të stafit për ta shpëtuar atë.

Zjarret këtë sezon tashmë kanë shkatërruar afro 1.300 shtëpi në këtë rajon, me 381 shtëpi në bregdetin jugor janë djegur vetëm këtë javë.

Zjarrfikjet në Australi janë normale gjatë verës, por tani ato janë ndër më të këqijat në historinë e regjistrimit të tyre, duke bërë presion mbi politikat e ndryshimit të klimës nga kryeministri konservator Scott Morrison.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *