Ad
A nuk pate frikë kur u rreshtove në radhët e para të antifashistëve?

A nuk pate frikë kur u rreshtove në radhët e para të antifashistëve?

Ad

Edhe vet çuditem si nuk i’a kam mundsuar vehtes një shërbim extra-substancial, sëpaku ta takoja personalisht të madhen Nexhmije Hoxhën (Xhunglini!..
Do e takoj.
Thjesht do ta pyes;
A nuk pate frikë kur u rreshtove në radhët e para të antifashistëve?
Si guxove e dole partizane , luftëtare kundra kuçedrës më të egërr të të gjitha kohërat (nazifashizmit)..?!
Po të vriteshe në betej, a nuk do ndiheshe në faj se po i mohoje të drejtën e të jetuarit një bukurosheje?
E di që përgjigja juaj do ishte thjesht një buzëqeshje.. dhe mbas saj veshët e mi të “shurdhët” do mund të dëgjonin një togfjalësh;
,,kam jetuar në kohën kur frika ishte dënuar me vdekje!

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *