Ad
7 Prill 1939 ishte shansi i madh i shqiptarëve  për të dal nga mesjeta

7 Prill 1939 ishte shansi i madh i shqiptarëve për të dal nga mesjeta

Ad

Ca koktrashë na morën më qafë duke nga ngacmuar ndërkombëtarët dhe duke na lënë në errësirën ku akoma nuk keni dalë dot edhe sot e kësaj dite ku ne gëzohemi se fituam mbi fashizmin

Çfarë t’u kujtoj Urbi et Orbi se 80 vjet me pare ne kete date, Italia fashiste mori vendimin qe Shqiperine ta merrte ne krahun e saj dhe ta civilizonte, emanciponte, ndertonte, shkollonte dhe zhvillonte.

E barazoi me veten e saj duke u vetequajtur Mbreteria e Italise dhe Shqiperise. Ne 4 vjet beri aq sa te gjitha qeverite autoktone, katundare dhe vrasese nuk bene dhe nuk mund te bejne edhe per 800 vjet te tjera.

Me nje vendim te shpejte dhe autoritar, pa nevojen e rezolutave detyrave te shtepise e bashkoi me gjysmen tjeter dhe e pajisi me dokumenta serioze dhe krenare dhe i dha nje dinjitet qe nuk e kishin patur kurre me pare. Ju shtroi rruge pa i vjedhur deri ne gurin e fundit.

Ju shpoi puse nafte te cilat i perdori per zhvillimin e vendit dhe jo per ti vjedhur personalisht. Mori me kuc e me mac dhe i coi ne shkolla dhe kurse duke i nxjerre nga mesjeta.

Ju mesoi qe ekzistonin spitalet dhe se grate mund te lindnin jo vetëm nëpër ara dhe zgëqe.

Per gjate nje momenti 4 vjecar shqiptaret menduan se perfundimisht u bene pjese e Europes dhe dolen nga mjerimi shekullor, por gjithe ai iluzion ju shkerrmoq fatalisht.

Ca autoktone kokedrunj, injorante, shkaterrimtare dhe vrases, te perzjere me idete me te felliqura te historise se njerezimit, i prene cdo shprese kesaj turme qe sapo filloi te formohej dhe e masakruan deri ne gjendjen qe ndodhet sot.

Kjo sot duhet te jete nje dite reflektimi kombetar per gjendjen ku ndodhemi dhe nje dite e madhe tributi dhe mirenjohjeje per popullin e madh italian.

Viva l’Italia!

VIVA DUXE VIVA I RE!

A. P.

❤❤❤ W DVX ❤❤❤

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *