Ad
5 rregulla që largojnë aromën e keqe të gojës

5 rregulla që largojnë aromën e keqe të gojës

Ad

Aromën e keqe e gojës asnjë njeri nuk do donte ta provonte. Të privon nga të folurit me persona të ndryshëm dhe ndonjëherë ngrënia e ushqimeve të gabuara ndikon akoma më tepër.

Nëse e keni këtë problem atëherë filloni të ndiqni këto rregulla nga Dr Gamer Verdian nga The Dental Lounge Sydney  :

Higjenë e mirë me gojë: Furçë dhe pastrim dy herë në ditë.

Mos harroni të lani dhe të fshihni gjuhën me butësi.

Duhet të shkoni tek dentisti. Dhëmbët dhe mishrat e infektuara do të shkaktojnë më shumë frymëmarrje të fortë.

Dentistët mund të identifikojnë kushte të tjera të tilla si problemet e gjëndrës së pështymës, bajamet ose probleme të sinusit që po kontribuojnë gjithashtu.

Shmangni dehidrimin: pini 8 gota ujë në ditë dhe një gotë shtesë për çdo kafe që pini.

Ndaloheni duhanin : Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar do të shmangë aromën e keqe të gojës të shkaktuar nga këto acidoza që mund të shkaktojë frymëmarrje të keqe gjatë dietave të agjërimit ose dieta me ndërprerje të agjërimit.

Hani shumë fruta dhe perime dhe burime proteinike, si dhe karbohidratet komplekse.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *