Ad
3 Shpërthime vullkanike nga 3 vende të ndryshme brenda 3 ditësh

3 Shpërthime vullkanike nga 3 vende të ndryshme brenda 3 ditësh

Ad

3 Shpërthime vullkanike të ndodhura në 3 vende të ndryshme brenda 3 ditësh
3 ERUZIME VOLKANIKE – Në vetëm një hark kohor prej tre ditësh, tre shpërthime vullkanike kishin ndodhur në vullkanet e gjetura në Filipine, Japoni dhe Meksikë.

Të Dielën, 12 Janar, Taal Volcano u bë aktiv dhe ka frikë të ketë një shpërthim të rrezikshëm eksploziv. Ndërkohë, në Japoni, Mt. Shintake shpërtheu në 11 janar dhe Popocatepetl i Meksikës në 9 janar.

Shkëmbinjtë u zbuluan rreth 300 metra larg kraterit të malit Shintake në ishullin Kuhinoerabu në prefekturën Kagoshima. Në Meksikë, Vullkani aktiv Popocatepetl dërgoi 3 kilometra tym me hirit të moderuar në ajër.

Sidoqoftë, në Filipine, aktiviteti i Vullkanit të Taal tashmë ishte ngritur në nivelin e alarmit 4. Kjo do të thoshte se vullkani shfaqte shenja të një shpërthimi të mundshëm të rrezikshëm dhe eksploziv.

Niveli i alarmit të Mount Shintake i Japonisë u ngrit në 3. Për shkak të kësaj, udhëtarët nxiten të mos ngjiten në mal pasi autoritetet japoneze paralajmëruan për shkëmbinj të mundshëm fluturues dhe prurje piroklastike në një rreze prej 2 kilometrash të kraterit.

Vullkani Popocatepetl i Meksikës, nga ana tjetër, kishte autoritetet të lëshonin një alarm të verdhë. Kjo do të thoshte që vullkani shfaqte shenja të trazirave të ngritura.

Por, a janë të lidhura shpërthimet e këtyre vullkaneve? Sipas USGS, shumica e tërmeteve dhe shpërthimeve vullkanike nuk ndodhin rastësisht.

Përkundrazi, ndodh në zona të veçanta, të tilla si përgjatë kufijve të pllakave. Një zonë e tillë është “Unaza e Zjarrit” rreth-Paqësorit ku Pllaka e Paqësorit takon disa pllaka përreth.

Ende nuk ka raporte se shpërthimet janë të lidhura. Por, të tre vullkanet e shpërthyer së fundmi ndodhen brenda Unazës së Zjarrit të Paqësorit.

Faleminderit per leximin. Ne synojmë t’u ofrojmë lexuesve tanë përmbajtjen më të freskët dhe më të kërkuar. Kthehuni herën tjetër për të rejat e fundit këtu në Rrjetat.com.

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *