Ad
Pamjet nga qyteti i Durrësit, si mbeti ai pas tërmetit të fuqishëm në vitin 1967

Pamjet nga qyteti i Durrësit, si mbeti ai pas tërmetit të fuqishëm në vitin 1967

Ad

Në historinë e saj të aktivitetit sizmik, Shqipëria është goditur disa herë nga tërmete të fuqishme, të cilat janë renditur ditët e fundit nëpër media të ndryshme.

Mbështetur edhe në videon e mëposhtme, kësaj radhe do të ndalemi në vitin 1967.

Në këtë vit, një tërmet me fuqi 6.6 ballë të shkallës Rihter, goditi Shqipërinë.

Këto lëkundje lanë pas dëme të mëdha në 13 lokalitete dhe 177 fshatra.

Së bashku me Maqedoninë e prekur nga ky tërmet, raportohen 6,336 ndërtesa të shkatërruara, 12 të vdekur dhe 174 të plagosur.

Më poshtë gjeni pamjet nga qyteti i Durrësit, si mbeti ai pas tërmetit të fuqishëm në vitin 1967, siç shkruan edhe Shpend Bengu i cili ka shpërndarë videon – “Për të gjithë ata që i kanë harruar…

Konica

Authored by: Rrjetat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *